^ Powrót na górę

 

 

Cukrzyca tematem konferencji w starostwie

Rozmiar tekstu:

pielegniarki
Starostwo Powiatowe w Sieradzu było miejscem konferencji „Dobra opieka szansą na dłuższe życie z cukrzycą”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej i firmę Boehringer Ingelheim, w ramach V Ogólnopolskiego Projektu Edukacji Społecznej SED 2018.

Projekt zakłada zorganizowanie 20 takich konferencji we wszystkich 16 województwach. – Celem spotkań jest przekazanie uczestnikom praktycznej wiedzy na temat skutków i leczenia cukrzycy. Chcemy, by przełożyło się to na świadomość pacjentów, że opiekują się nimi osoby, które wiedzą, jak minimalizować skutki tej choroby – mówi Renata Cholerzyńska z Centrum Edukacji i Specjalistycznej Opieki Medycznej w Łasku, koordynator konferencji.

Prelegentami na spotkaniach są specjaliści diabetolodzy z całego kraju – m.in. pracownicy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie i Centrum Medycznego CEMED w Łomży. – Miło mi gościć w starostwie fachowców w dziedzinie diabetologii. Takie spotkania są konieczne, bo osób chorych na cukrzycę jest coraz więcej, a duża część nawet o tym nie wie. Trzeba zachęcać do badań i edukować zarówno społeczeństwo, jak i służbę zdrowia – powiedział starosta sieradzki Mariusz Bądzior, otwierając konferencję.

Projekt przeznaczony jest dla lekarzy, pielęgniarek, położnych i opiekunów osób dotkniętych cukrzycą. – To bardzo podstępna choroba, bo często nie daje wyraźnych objawów i chory nie ma świadomości, że potrzebuje pomocy. A zachorowalność rośnie w zawrotnym tempie. Obecnie na całym świecie z cukrzycą zmaga się 450 mln ludzi. Według szacunków, w 2045 r. liczba ta osiągnie wartość 690 mln – informuje Urszula Szewczyk, lekarz diabetolog z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej UROMED w Nowych Sączu. Według portalu naukawpolsce.pap.pl, w Polsce na cukrzycę choruje około 3 mln osób, a kolejnych 600 tys. pozostaje niezdiagnozowanych.

Konferencja składała się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. W pierwszej uczestnicy wysłuchali wykładów na temat nowych szans dla chorych na cukrzycę, standardów Holistycznej Edukacji Diabetologicznej, opieki skoordynowanej oraz nowych rozwiązań w edukacji. Po przerwie w dwóch salach przeprowadzono warsztaty poświęcone terapii nowoczesnymi lekami doustnymi i nowym narzędziom edukacyjnym.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

14  15

16  17

18  20

21  22

23  24

19  25