^ Powrót na górę

 

 

Ponad 230 wystawców w Kościerzynie

Rozmiar tekstu:

koscierzyn
Targi Rolniczo-Ogrodnicze w Kościerzynie wciąż pozostają jedną z największych tego rodzaju imprez w kraju. Podczas ich 28. edycji stoiska ponad 230 wystawców odwiedziło kilka tysięcy osób.

– Ponad 200 firm z różnorodną i szeroką ofertą: są maszyny, ciągniki, środki do produkcji rolnej, materiały budowlane, a także wyposażenia budynków, urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, wyroby rzemieślnicze, krzewy ozdobne, nasiona, sadzonki, cebule, rośliny rabatowe, balkonowe i doniczkowe, podłoża, a także wyposażenie, sprzęt i narzędzia do pielęgnacji ogrodów – mówi Marek Sarwa, dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, instytucji, która od 28 lat organizuje targi w swoim oddziale w Kościerzynie.

Przez lata wzrosła liczba wystawców, ale zmienił się nieco profil przedsięwzięcia. Coraz mniej na targach jest wystawców prezentujących traktory i maszyny rolnicze, za to coraz lepiej rozwija się handel roślinami. Wynika to z kilku faktów. Producenci i dystrybutorzy maszyn, przynajmniej niektórzy, umocnili się na rynku już na tyle, że nie ma konieczności jeździć na targi. Wielu z nich organizuje dni otwarte, podczas których udziela wszelkich potrzebnych informacji i prezentuje sprzęt. Poza tym sieć drogowa jest coraz lepiej rozwinięta. Dziś nie ma problemu z tym, by dojechać do salonu traktorów oddalonego o kilkaset kilometrów. A transport ciężkich maszyn wiąże się przecież z nakładem finansowym. Natura jednak nie znosi próżni. Dlatego tam, gdzie do tej pory stały traktory, teraz można znaleźć sadzonki drzew owocowych i krzewów ozdobnych.

Podczas 28. targów w Kościerzynie pokazało się ponad 230 wystawców z branż związanych z rolnictwem i ogrodnictwem – od producentów traktorów po hodowców królików i drobiu, od właścicieli szkółek krzewów po doradców ubezpieczeniowych. Sporo odwiedzających przyjeżdża też do Kościerzyna, by popróbować lokalnych potraw i posłuchać zespołów ludowych. W tym roku promowały się m.in. Koło Kobiet Wiejskich w Orchowie (gm. Pajęczno) i Koło Gospodyń Wiejskich w Czechach (gm. Zduńska Wola), zespół pieśni dawnej „Jarzębina” z Brzega, kapela Paka Klonowiaka z Klonowej i kapela podwórkowa „Złoczewianie” ze Złoczewa.

Targi objęte były patronatem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela, wojewody łódzkiego Zbigniewa Raua i marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

15  16

17  18

19  20

21  22

23  24

25  26

27  28

30  31

32  33

34  35

36  37

38  39

40  41