^ Powrót na górę

 

 

KGW w Chojnem obchodzi jubileusz

Rozmiar tekstu:

chojne
Koło Gospodyń Wiejskich w Chojnem działa od 60 lat. Z okazji okrągłych urodzin, na placu przy miejscowej remizie OSP zorganizowało dla mieszkańców piknik integracyjny.

Mieszkanki wsi Chojne, dla dobra swojej miejscowości, współpracowały ze sobą od zawsze. Było to widać szczególnie po II wojnie światowej, gdy trzeba było odbudowywać i rozwijać małą ojczyznę. Pod koniec lat 50. postanowiły zorganizować się i rozpocząć bardziej planowe działanie. Tak 5 czerwca 1958 r. powstało KGW, które w kolejnych latach pomagało m.in. przy budowie strażnicy, rozbudowie miejscowej szkoły podstawowej i prowadziło zbiórkę funduszy na budowę Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Jego pierwszą przewodniczącą była Józefa Dutkowska.

Dzisiejsze Koło w Chojnem to bardzo prężna organizacja, zajmująca się m.in. rękodziełem (haftowaniem, wikliną papierową, szydełkowaniem, filcowaniem i malowaniem na drewnie) i dbająca o rozwój fizyczny (nornic walking, jogging, wyjazdy do Term w Uniejowie). W 1983, z okazji 25-lecia istnienia KGW, powołano Zespół Obrzędowy, który istnieje do dzisiaj i odnosi sukcesy w przeglądach i konkursach folklorystycznych. Panie otrzymują wiele nagród i dyplomów na konkursach i przeglądach – m.in. „Tygiel smaków”, „Tradycyjna potrawa regionalna”, „Lokalne produkty regionu” i „Smaki, które pamiętam z dzieciństwa”.

Swoje 60-lecie KGW Chojne świętowało na placu przy remizie miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Dla uczestników przygotowano występy artystyczne, poczęstunki, zabawy dla dzieci i konkursy.

T.O.

2  3

4  7

5  6

8  9

10  11

12  13

14  15

16  17

18  19

20  21