^ Powrót na górę

 

 

Sieradzki „Jagiellończyk” zabiega o pamięć

Rozmiar tekstu:

bieg powstania
W I Liceum Ogólnokształcącym w Sieradzu trwają przygotowania do udziału w 28. Biegu Powstania Warszawskiego. Jest to jeden z elementów Triady Biegowej, którą „Jagiellończyk” chce uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Warszawska Triada Biegowa to cykl biegów ulicami stolicy, organizowany przez Stołeczne Centrum Sportu „Aktywna Warszawa” pod hasłem „Zabiegaj o pamięć” i nawiązujący do ważnych wydarzeń historycznych. W jej skład wchodzą: Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego i Bieg Niepodległości. – Ponieważ obchodzimy w tym roku 100-lecie odzyskania wolności, postanowiliśmy uczcić tę ważną rocznicę udziałem we wszystkich trzech przedsięwzięciach. Uczestniczyliśmy już w Biegu Konstytucji 3 Maja, teraz przygotowujemy się do kolejnego już startu w zawodach upamiętniających 74. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego – mówi Jowita Królikowska, wicedyrektor I LO.

Najbliższa, 28. już edycja tej sportowej imprezy odbędzie się w sobotę 28 lipca. Na starcie biegu stanie w tym roku około 12 tys. uczestników z całego kraju. Dystanse są dwa: 5- i 10-kilometrowy do wyboru. Przedłużające się prace związane z przebudową ul. Miodowej i pl. Krasińskich zmusiły organizatorów do zmiany trasy biegu. W tym roku zawodnicy wystartują z ul. Pory (dotychczas start znajdował się na Bonifraterskiej), metę zaś osiągną na ul. Idzikowskiego (w poprzednich latach kończyli bieg na Konwiktorskiej).

Już od kilku lat I LO organizuje wyjazd sieradzan na BPW. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i teraz nie było problemów ze znalezieniem chętnych, więc wolnych miejsc w autokarze szybko zabrakło. – Chęć udziału w biegu wyraziły 52 osoby. Są wśród nich uczniowie, a także nauczyciele, rodzice i przyjaciele „Jagiellończyka”. Ulicami Warszawy pobiegnie pewnie więcej mieszkańców miasta i regionu sieradzkiego, ilu dokładnie, tego nie wiemy. Sporo osób rejestrowało się na własną rękę. Wyjeżdżamy z Sieradza o 15:00, początek biegu przewidziano na 21:00 – wyjaśnia Jowita Królikowska.

Udział w Triadzie Biegowej doskonale wpisuje się w tematykę jednego z międzynarodowych projektów, realizowanych przez uczniów I LO. Jest to dwuletnie „Healthy Town”, w którym sieradzcy licealiści wraz z partnerami z Hiszpanii, Finlandii i Francji propagują zdrowy styl życia. Celem tego projektu jest podniesienie świadomości młodzieży na temat aktywności fizycznej, zdrowia fizycznego i psychicznego oraz zdrowego odżywiania. Trzy biegi, wymagające treningów i przygotowań, z pewnością pomogą go osiągnąć.

T.O.