^ Powrót na górę

 

 

Sieradzanie w Mieście Tkaczy

Rozmiar tekstu:

pbp
Podopieczni sieradzkiego Warsztatu Terapii Zajęciowej odwiedzili Zgierz. Wyjazd autokarowy zorganizowała Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu w ramach projektu „Jawne komplety literackie i językowe”, dofinansowanego z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wizyta w Zgierzu rozpoczęła się od zwiedzania miejscowego muzeum. Wycieczkowiczom z Sieradza szczególnie spodobały się przedmioty codziennego użytku z przełomu XIX i XX wieku, znajdujące się w zrekonstruowanych wnętrzach mieszkalnych zgierskich fabrykantów. W dobie wszechobecnej elektroniki mało kto wie, jak ponad 100 lat temu wyglądała lodówka i jak działał zaparzacz do kawy. Szczególną uwagę gości z WTZ w Sieradzu zwróciła również wystawa „Dziecięcy świat – zabawki z dawnych lat”.

Zwiedzając Zgierz, nie sposób pominąć słynnego Miasta Tkaczy – parku kulturowego, w którym znajdują się drewniane XIX-wieczne domy, zbudowane dla osiedlających się w tym mieście sukienników. Jako ciekawostkę można dodać, że jeden z domów tkaczy został kilkadziesiąt lat temu przeniesiony ze Zgierza do Sieradza. Do dziś można go oglądać w Sieradzkim Parku Etnograficznym.

Uzupełnieniem zwiedzania były warsztaty decoupage, przeprowadzone w kawiarni „U Tkaczy”. Specjalnie z okazji przyjazdu wycieczki z Sieradza, przeprowadziły je przedstawicielki zgierskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Efektem warsztatów są pamiątki z wyjazdu – udekorowane szklane naczynia.

Za wspaniałe przyjęcie gości z Sieradza należą się podziękowania osobom, bez których wyjazd nie byłby tak udany, a wspomnienia nie tak trwałe: pracownikom Muzeum Miasta Zgierza, Polskiemu Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło Zgierz oraz obsłudze kawiarni „U Tkaczy”.

Wyjazd współorganizowali: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Sieradz i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sieradzu.

T.O.

1  2

3  4

6  7

8  10

11  12

13  14