^ Powrót na górę

 

 

Wycieczka śladami Marii Dąbrowskiej

Rozmiar tekstu:

pbp
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu zorganizowała dla grupy mieszkańców miasta wycieczkę autokarową do Kalisza i Russowa – miejsc związanych z Marią Dąbrowską i jej powieścią „Noce i dnie”.

Kaliszanka Aneta Kolańczyk od lat tropi związki pisarzy z Wielkopolską i bada wątki literackie nawiązujące do rodzinnego miasta. W grudniu ubiegłego roku, na spotkaniu w sieradzkiej PBP, opowiadała o Marii Dąbrowskiej, która wychowała się w podkaliskim Russowie i do 1914 roku związana była z Kaliszem.

Wykład spotkał się wówczas z tak dużym zainteresowaniem, że biblioteka postanowiła zorganizować wyjazd do obu miejscowości. Wycieczka odbyła się 11 września 2018 r. i była jednym z elementów projektu „Jawne komplety literackie i językowe”, realizowanego przez PBP dzięki grantowi z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współorganizował ją oddział PTTK w Sieradzu.

Aneta Kolańczyk znów spotkała się więc z sieradzanami, tym razem u siebie. Oprowadzała gości po Kaliszu, pokazując miejsca, w których rozgrywała się akcja „Nocy i dni”. Na kartach powieści pisarka umieściła bowiem, pod zmienionymi nazwami, place, ulice, mosty i budynki charakterystyczne dla miasta. Dziś jego mieszkańcy są dumni, że Kalisz został uwieczniony w powieści. Nie zawsze tak jednak było. Ukazanie się dzieła w latach 30. ubiegłego wieku wzbudziło liczne kontrowersje. Kaliszanie zarzucali Dąbrowskiej, że w satyryczny sposób opisała znane i cenione w mieście osoby.

Z Kalisza trasa wycieczki poprowadziła do Russowa, w którym do dziś stoi rodzinny dworek pisarki. To tutaj w 1889 r. przyszła na świat późniejsza autorka „Nocy i dni”, tu również spędziła dzieciństwo. Stąd też czerpała wątki do swojej najbardziej znanej powieści, obdarzając głównych bohaterów – Bogumiła i Barbarę Niechciców – cechami swoich rodziców, a w osobie ich córki Agnieszki pokazując samą siebie. Dziś w dworku mieści się muzeum, prezentujące stroje, meble i naczynia kuchenne z przełomu XIX i XX wieku, a oprócz tego również zdjęcia rodzinne Marii Dąbrowskiej i namalowane przez nią obrazy.

T.O.

1  2

3  4

5  6