^ Powrót na górę

 

 

Z Iloną Wiśniewską do Uummannaq

Rozmiar tekstu:

pbp
Ilona Wiśniewska jest autorką książki „Lud. Z grenlandzkiej wyspy”, w której opowiada o swoim pobycie w miasteczku Uummannaq, położonym na zachodnim wybrzeżu Grenlandii. Jak wygląda życie mieszkańców tej krainy śniegu, Ilona Wiśniewska opowiedziała podczas spotkania z czytelnikami Powiatowej Biblioteki Publicznej.

Surowy klimat narzuca twarde warunki życia, a te z kolei kształtują specyficzne, niezrozumiałe gdzie indziej zasady codziennego funkcjonowania. – Gdyby sytuacje, których byłam świadkiem, oceniać według naszego systemu wartości, należałoby uznać mieszkańców Grenlandii za ludzi bez uczuć. Bo jak nazwać wyrzucanie na śmietnik psów, które, podobnie jak każde inne narzędzie pracy „zużyło” się i nie jest już potrzebne? Jednak tam jest to normalne i nikt się temu nie dziwi. Nie powinniśmy tego oceniać, bo patrzymy na to z innego punktu widzenia – mówiła Ilona Wiśniewska.

Autorka książki o Uummannaq pracowała w miejscowym domu dziecka, które w niewielkiej społeczności miasteczka pełni funkcję centrum życia kulturalnego. Był to bardzo dobry punkt obserwacyjny dnia codziennego Uummannaq, jego mieszkańców oraz sytuacji, w które są uwikłani.

Ilona Wiśniewska jest reporterką i fotografką. Współpracuje z „Polityką” i „Dużym Formatem”. Za książki „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” i „Hen. Na północy Norwegii” była nominowana do nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz Nagrody im. Beaty Pawlak. „Lud. Z grenlandzkiej wyspy” to jej najnowsza publikacja. Została wydana w tym roku przez wydawnictwo Czarne.

T.O.

1  3

4  5

6  7

8  9

10  11

12  13

14  15

16  17