^ Powrót na górę

 

 

Zapożyczenia w języku polskim

Rozmiar tekstu:

pbp
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu we wtorek 30 października w Powiatowej Bibliotece Publicznej wysłuchali wykładu na temat zapożyczeń w języku polskim.

– Żaden język nie działa w izolacji. Wymiana informacji między mieszkańcami różnych państw, czy to bezpośrednio, czy za pośrednictwem środków masowego przekazu, a zwłaszcza mediów społecznościowych, skutkuje licznymi zapożyczeniami z innych języków. Tych nowych wyrazów często nie ma czym zastąpić, bo w języku polskim nie mają one dobrze brzmiących odpowiedników. Przykładami mogą być wyrazy „lajk”, „hejt”, „after”, „bifor” czy „event” – mówiła Wiesława Kruszek, polonistka z Dyskusyjnego Klubu Książki, która poprowadziła wykład dla młodzieży II LO i ZSP nr 1.

Był to przedostatnia lekcja polskiego, zorganizowana przez PBP w Sieradzu w ramach projektu „Jawne komplety literackie i językowe”. Na jego realizację biblioteka pozyskała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ostatnie spotkanie odbędzie się we wtorek 13 listopada o godz. 12:00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Klonowej.

T.O.

1  2

4  5

6  7

projekt