^ Powrót na górę

 

 

Zmiany w Muzeum Okręgowym

Rozmiar tekstu:

muzeum
Odnowione pomieszczenia, nowe wystawy i zmiany w prezentacji ekspozycji stałych – tak w skrócie wyglądają plany sieradzkiego Muzeum Okręgowego na najbliższych kilka lat.

Pierwsza ze zmian to przeniesienie wystaw czasowych z Rynku 2 do tzw. sali kosmicznej, która przestanie być salą kosmiczną, a po przedzieleniu na dwie części stanie się salą częściowo konferencyjną, a częściowo wystawową. – Jej powierzchnia jest na tyle duża, że spokojnie da się pogodzić wystawy ze spotkaniami. By nie naruszać konstrukcji budynku, planujemy wykonać lekką ściankę, przedzielającą salę na dwa pomieszczenia – mówi dyrektor muzeum Piotr Gutbier.

W odnowionych pomieszczeniach (cyklinowanie podłogi, malowanie ścian, wymiana oświetlenia) na piętrze budynku przy Rynku 2 znajdzie się miejsce na ekspozycję stałą obrazów Zygmunta Andrychiewicza. Z czasem staną się one częścią wystawy wnętrz mieszczańskich i dworskich, jednak trzeba będzie na to zaczekać do momentu odrestaurowania eksponatów (meble, elementy wyposażenia), znajdujących się w zasobach muzeum. – Finansowo sami sobie z tym nie poradzimy, dlatego spróbujemy poszukać pieniędzy na zewnątrz. Nasi pracownicy merytoryczni przygotują wniosek o dofinansowanie ze środków ministerialnych – zapowiada Piotr Gutbier.

Sala kosmiczna straci swój kosmiczny charakter, a eksponaty, związane z Mirosławem Hermaszewskim, wypożyczone z Centrum Badań Kosmicznych za pośrednictwem Muzeum Techniki w Warszawie, po sześciu latach opuszczą Sieradz. Zainteresowanie ich przejęciem wyraził już Krzysztof Radwan, dyrektor Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

Zmiany obejmą również salę rycerską, znajdującą się w piwnicy budynku przy ul. Dominikańskiej. Dotychczas odbywały się tu prelekcje i wykłady. Funkcję tę przejmie całkowicie sala konferencyjna na Zamkowej, a zwolniona w ten sposób przestrzeń zostanie wykorzystana na stałą wystawę archeologiczną, przeniesioną z Rynku 1. Pomieszczenia, w których była ona dotychczas, staną się salami lekcyjnymi dla młodzieży szkolnej. Będą się tu odbywać lekcje muzealne oraz warsztaty historyczne, obrzędowe i etnograficzne.

T.O.

2  3

4  5

6  7

8  9