^ Powrót na górę

 

 

100 lat niepodległości Polski

Rozmiar tekstu:

listopad
W dniu obchodów 100-lecia niepodległości na placu przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w Sieradzu odbyła się uroczystość ku czci tej ważnej rocznicy. Po jej zakończeniu już po raz ósmy spod pomnika wystartował Bieg Niepodległości.

Tradycyjnie obchody rozpoczęły się od mszy świętej w bazylice mniejszej, odprawionej przez księdza infułata Mariana Bronikowskiego. Wzięły w niej udział m.in. poczty sztandarowe, samorządowcy i przedstawiciele organizacji społecznych z Sieradza i okolic.

Następnie uczestnicy nabożeństwa przeszli na plac przy pomniku marszałka Piłsudskiego, gdzie odbyła się główna uroczystość. Po drodze zatrzymali się na ul. Kościuszki – tu pod obeliskiem „Poległym za Ojczyznę” wiązanki kwiatów złożyli: starosta sieradzki Mariusz Bądzior i prezydent Sieradza Paweł Osiewała.

Kulminacją obchodów było złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem marszałka. W ten sposób Narodowe Święto Niepodległości uczcili parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń oraz szkół. Okolicznościowe przemówienie wygłosił starosta Mariusz Bądzior: – Nie należy się dziwić, że kiedy wybuchła I wojna światowa, w której naprzeciw siebie stanęli zaborcy, w Polaków wstąpiła nowa nadzieja. Po latach niewoli, wiara w spełnienie marzeń o niepodległości na nowo odżyła w sercach i umysłach naszych przodków. Determinacja i wola zwycięstwa, połączona z wysiłkiem militarnym i dyplomatycznym w końcu przerodziły się w upragniony sukces – powiedział.

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dowódca Garnizonu Sieradz przyznał pięć odznaczeń za zaangażowanie na rzecz upowszechniania historii polskiego oręża. Otrzymali je: płk Marek Lewandowski, Maciej Milak, Robert Kielek, Piotr Gutbier, Jan Pietrzak i podharcmistrz Przemysław Serweta. Oprócz tego mjr Bogumił Tobiasz oraz Wiesław Bednarski odebrali ordery Virtuti Civili I klasy, przyznane przez Związek Legionistów Polskich w Krakowie.

Ceremoniał wojskowy uroczystości zapewniła kompania honorowa 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, a oprawę muzyczną – Miejska Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Sieradzu.

Na zakończenie obchodów spod pomnika wystartowali uczestnicy VIII Biegu Niepodległościowego. Od pierwszej edycji udział w nim biorą uczniowie sieradzkich szkół ponadgimnazjalnych. Bieg ten jest formą uczczenia pamięci bohaterów walk o niepodległość 1918 roku. Jego trasę wyznaczają pomniki i obeliski, upamiętniające ważne wydarzenia w historii miasta i kraju. Metą biegu był pomnik grunwaldzki obok Sieradzkiego Parku Etnograficznego.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

15  16

17  18

19  21

22  23

24  25

26  27

28  29