^ Powrót na górę

 

 

Spotkanie przy grobie zakładników

Rozmiar tekstu:

zakladnicy
W sobotę 17 listopada o godz. 15:20 – z okazji 79. rocznicy rozstrzelania sieradzkich zakładników – na cmentarzu parafialnym odbędzie się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie.

8, 9 i 11 listopada 1939 r. niemiecka policja aresztowała i osadziła w więzieniu 62 sieradzan. Do groźnych wrogów III Rzeszy zaliczono pracowników administracji państwowej, nauczycieli, sędziów, księży oraz funkcjonariuszy policji i zakładu karnego. Dla kamuflażu prawdziwych zamiarów nadano im miano zakładników.

Kurt Abramowski, komendant policji porządkowej w Sieradzu (Schutzpolizei) tłumaczył aresztowania koniecznością prewencyjnego odseparowania osób mogących wszczynać rozruchy w związku z 11 listopada. Skoro chodziło o prewencję, można się było domyślać, że po tej dacie zatrzymani zostaną zwolnieni. Jednak to, co stało się trzy dni później wyraźnie wskazuje na fakt, że data 11 listopada była tylko pretekstem do ludobójstwa.

14 listopada wyselekcjonowano 20 osób, które wywieziono na sieradzki cmentarz żydowski i tu rozstrzelano. W październiku 1945 ich ciała zostały ekshumowane i pochowane w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym. W 1961 postawiono na niej pomnik, pod którym w kolejne rocznice kaźni spotykają się harcerze, samorządowcy i działacze społeczni Sieradza. Tak będzie i w tym roku. 17 listopada na grobie zakładników znów zapłoną znicze i złożone zostaną wiązanki kwiatów.

Na uroczystość zapraszają: Hufiec ZHP Sieradz im. Sieradzkich Zakładników 1939 roku, Towarzystwo Przyjaciół Sieradza oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu.

T.O.