^ Powrót na górę

 

 

Jugosławia. Rozsypana układanka

Rozmiar tekstu:

pbp
Beata i Paweł Pomykalscy od 2005 r. podróżują po byłej Jugosławii, poznając kulturę i skomplikowaną historię społeczeństw państw powstałych po jej rozpadzie. Efektem tych podróży jest książka „Rozsypana układanka”, którą para podróżników promowała na spotkaniu w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu.

„Rozsypana układanka” to opowieść o rozpadzie Jugosławii na kilka niezależnych republik. Kraj ten przestał istnieć po krwawej wojnie domową z początku lat 90. O mieszkańcach nieistniejącego już państwa Beata i Paweł Pomykalscy napisali: „Niby tak wiele ich dzieli, że nie mogli (niektórzy twierdzą, że wciąż nie mogą) żyć w jednym państwie. Ta niemożność była tak wielka, że przez cztery lata musieli ze sobą walczyć, wyrzynając się jak popadnie”.

Ślady wojny widoczne są do dziś. Przypominają o niej choćby zniszczone budynki i infrastruktura, niegdyś stanowiąca o świetności regionu. – Dobrym tego przykładem są obiekty sportowe, które zbudowano w 1984 r. na zimowe igrzyska olimpijskie w Sarajewie. Zaledwie 8 lat później wybuchła wojna i prawie cała infrastruktura sportowa została zniszczona. Ocalał tylko jeden obiekt: tor bobslejowy, którego żołnierze używali w charakterze okopu – opowiada Paweł Pomykalski.

Opowieść o krajach byłej Jugosławii ilustrował pokaz zdjęć wykonanych podczas podroży. Fotografie przedstawiały przede wszystkim zabytki architektury stolic – Zagrzebia, Sarajewa i Belgradu.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

10  11

13  14

12  15

16  17

18  19

20  21

22  23

24  25