^ Powrót na górę

 

 

Jak działa mózg?

Rozmiar tekstu:

pbp
Wielozadaniowość mózgu to mit. – Nie mają racji ci, którzy twierdzą, że ich uwaga jest podzielna, w związku z czym mogą jednocześnie słuchać muzyki i się uczyć. Mózgu nie oszukamy. On jest jednozadaniowy i tyle – mówi Przemysław Raj, lekarz weterynarii, ekolog, wykładowca i trener.

Każdy z nas chciałby móc umieć zapamiętywać dużo więcej niż jest w stanie. Zdaniem Przemysława Raja, jest to możliwe, pod warunkiem, że dobrze poznamy fizjologię i potrzeby narządu odpowiedzialnego za tę czynność. O mózgu wiemy coraz więcej. Wiedza o nim podwaja się co kilka lat, a to dlatego, że szybko rozwijająca się technologia pozwala coraz lepiej go badać. Nowe techniki obrazowania obalają wiele mitów, dotychczas uznawanych za pewniki.

Higiena mózgu jest podstawą jego dobrego funkcjonowania, dlatego ważne jest odpowiednie dotlenienie. Służy temu m.in. ruch i wietrzenie pomieszczeń, w których odbywa się nauka, oraz odpowiednia ilość snu. Mózg to energiożerca, pochłaniający aż 20 proc. energii zużywanej przez nasze ciało, trzeba mu więc tej energii dostarczyć. Ta bierze się z pożywienia, najlepiej nieprzetworzonego.

Mózg pracuje najwydajniej między godzinami 7 i 11 oraz 16 i 20, więc jest to najlepszy czas na przyswajanie wiedzy. A jeśli zastosujemy przy tym techniki wzmacniające koncentrację (jak choćby medytację, której formą jest również modlitwa) czy ułatwiające zapamiętywanie (Przemysław Raj podał przykład budowania historii w oparciu o absurdy, wzmacniające zapamiętywanie), możemy osiągnąć naprawdę imponujące wyniki.

Spotkanie z sieradzkim weterynarzem, ekologiem i wykładowcą, zafascynowanym fizjologią mózgu i pamięcią, odbyło się w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu.

T.O.

1  2

3  4

6  7

8  9

10  11