^ Powrót na górę

 

 

Dzień Judaizmu. Modlitwa pod ścianą memorialną

Rozmiar tekstu:

judaizm
Starosta sieradzki Mariusz Bądzior wziął udział w 11. obchodach Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim, zorganizowanych przez parafię Wszystkich Świętych w Sieradzu. Delegacje złożyły kwiaty pod ścianą memorialną przy Bazylice Mniejszej.

O wspólnej martyrologii Żydów i Polaków w Sieradzu przypomniał ks. infułat Marian Bronikowski, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych, nawiązując do likwidacji sieradzkiego getta żydowskiego w sierpniu 1942 r. oraz nalotu radzieckich samolotów na Sieradz 20 stycznia 1945 r. Pod sowieckimi bombami zginęło około 100 mieszkańców miasta, a 200 odniosło rany. Ich nazwiska znajdują się na ścianie memorialnej, pod którą każdego roku delegacje składają kwiaty i zapalają znicze.

Do wspólnych polsko-żydowskich losów nawiązał również Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich: – W jaki sposób mamy pamiętać o tych sześciu milionach Żydów zamordowanych w Holokauście? Dla mnie odpowiedź jest prosta: musimy być razem, tak jak byliśmy razem przed wojną.

Obchody Dnia Judaizmu w Sieradzu odbyły się w niedzielę 20 stycznia. Rozpoczęło je spotkanie pod ścianą memorialną, z udziałem przedstawicieli Kościoła, samorządów, służb mundurowych i mieszkańców miasta. Następnie w Bazylice Mniejszej odprawiona została msza święta, której przewodniczył biskup pomocniczy włocławski Stanisław Gębicki. Homilię wygłosił ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski.

Dzień Judaizmu zakończył się koncertem w Teatrze Miejskim. Był to występ Symchy Kellera z zespołem, zatytułowany „Dla moich braci i sióstr”.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

10a  11

12  13

15  16

17  18

19  20