^ Powrót na górę

 

 

Walka ze smogiem według Przemysława Raja

Rozmiar tekstu:

pbp
Zdaniem ekologa Przemysława Raja, walkę z coraz groźniejszym smogiem w Sieradzu należy zacząć od rzetelnego informowania mieszkańców o stanie powietrza, a także od finansowego wsparcia termomodernizacji prywatnych budynków mieszkalnych.

Choć temat smogu w lokalnej przestrzeni informacyjnej przewija się od niedawna, nie jest to sprawa nowa. – Przed laty też był problem ze smogiem, ale czynniki odpowiedzialne za jego powstawanie były inne niż teraz. Kilkadziesiąt lat temu były to dymiące kominy fabryk. Później wielkie kombinaty upadły i problem przestał być głośny. Ostatnio jednak powrócił ze względu na fakt, że buduje się coraz więcej domów jednorodzinnych, często niestety opalanych złej jakości węglem, a bywa, że i śmieciami. Pokutuje też tendencja sprzed lat do budowania domów dużych, w których, w zamierzeniu rodziców, miały z czasem zamieszkać wraz z nimi dorosłe już dzieci. Po drodze jednak czasy się zmieniły, młodzi po usamodzielnieniu wyjechali za pracą, a kilkupiętrowy dom pozostał we władaniu dwojga ludzi, którzy mają problemy z odpowiednim ogrzaniem dużego metrażu. Opalają go więc czym popadnie, żeby było taniej. Inna sprawa, że dobry, kaloryczny węgiel jest bardzo drogi – mówi Przemysław Raj.

Ekolog ten, zajmujący się naturalnym budownictwem, gościł w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu, gdzie tłumaczył czytelnikom, od czego należy zacząć walkę ze smogiem. A najlepiej rozpocząć ją od… siebie i najbliższego otoczenia. – Uświadamiajmy sąsiadom i znajomym, czym jest smog i że naprawdę sprawa jest poważna. Związki chemiczne w nim zawarte, a szczególnie benzopiren, przyczyniają się do niepłodności, cukrzycy, astmy, ADHD i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Zmiana świadomości społecznej to absolutna podstawa, bo wielu ludzi wciąż twierdzi, że problem jest zmyślony – twierdzi Przemysław Raj.

Ta świadomość jednak powoli się u nas zmienia, czego przykładem jest powstała kilka miesięcy temu lokalna grupa pod nazwą Sieradzki Alarm Smogowy. Jej przedstawiciele na Facebooku informują o stanie powietrza nad miastem i alarmują, gdy stężenie szkodliwych substancji przekracza dopuszczalne normy. W ślad za tym powinny iść planowe działania administracji. Na sesji Rady Miejskiej Przemysław Raj namawiał do nich lokalnych samorządowców, przekonując, że warto wspierać finansowo choćby tych mieszkańców, których nie stać na termomodernizację domów.

T.O.

2  3

4  5

6  7