^ Powrót na górę

 

 

Dwie dekady Powiatu Sieradzkiego

Rozmiar tekstu:

jubileusz
W sali „C” Starostwa Powiatowego w Sieradzu odbyła się uroczystość z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 20-lecia istnienia Powiatu Sieradzkiego w obecnym kształcie. Wzięli w niej udział radni wszystkich sześciu kadencji.

Obchody 20-lecia Powiatu rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Jezusowego na osiedlu Jaworowym. Po nabożeństwie w sali „C” odbyła się uroczystość z udziałem samorządowców sześciu kadencji Powiatu Sieradzkiego. Rozpoczął ją występ chóru I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu.

Część oficjalną otworzył obecny starosta sieradzki Mariusz Bądzior, odnosząc się m.in. do historii Powiatu: – 1 stycznia 1999 roku reforma administracyjna ponownie powołała do życia Powiat Sieradzki. Mówię „ponownie”, bo na Ziemi Sieradzkiej tradycje powiatu sięgają czasów piastowskich. Powiat istniał tu już w XIV wieku i funkcjonował przez kilka wieków potężnej Rzeczypospolitej. Później nieprzerwanie działał w okresie zaborów, po odzyskaniu niepodległości, w międzywojniu, w czasie niemieckiej okupacji oraz po wyzwoleniu aż do 1975 roku. Ta wspaniała ciągłość istnienia jednoznacznie odpowiada na obecne pytania sceptyków, powątpiewających w słuszność reaktywowania powiatów oraz głosom, że powiat należy podzielić.

Z kolei początki istnienia Powiatu w obecnym kształcie wspomniał Kazimierz Kościelny, starosta sieradzki pierwszych dwóch kadencji: – Naprawdę było wtedy sporo problemów. O ironio w mieście, w którym najokazalszymi budynkami były te urzędnicze, nie było miejsca dla siedziby powiatu. Problemem był też bardzo skromny budżet. Kolejna sprawa to kadry. W pewnym momencie pełnomocnik wojewódzki do spraw reformy przekazał nam do zatrudnienia 146 pracowników wojewódzkich przy przewidywanych 64 etatach. Konieczne były zwolnienia, co w dobie wysokiego bezrobocia oznaczało wręcz ludzkie dramaty. W kolejnych latach było na szczęście coraz lepiej. Budżet powiatu zaczynaliśmy od poziomu 27 mln zł, by dojść do 57 mln. Gdzieś te pieniądze były poukrywane i trochę udało nam się wyszarpać, choć nie tyle, by być do końca zadowolonym. Były to jednak początki i każdy rozumiał sytuację.

Przewodnicząca Rady Powiatu Olga Kołoszczyk nawiązała do pierwszych posiedzeń Rady: – Gdybyśmy chcieli obchodzić 20-lecie pierwszej sesji Rady Powiatu, jubileusz musielibyśmy zorganizować w listopadzie 2018 r., bo to 6 listopada 1998 odbyło się jej pierwsze posiedzenie. W sali „C” zasiadło wówczas 45 radnych, wybranych w wyborach samorządowych 11 października. Pierwszą, historyczną sesję rozpoczął radny senior Michał Kłos. Pierwsze prezydium składało się wyłącznie z pań. Głosami 23 radnych, przewodniczącą Rady Powiatu Sieradzkiego I kadencji została Krystyna Grabicka, która swojego kontrkandydata Kazimierza Maruszewskiego zwyciężyła zaledwie dwoma głosami.

Wypowiedzi te podsumowała wicestarosta Kazimiera Gotkowicz, która jako jedna z dwóch osób obecnych na sali (obok Jana Hankiewicza) jest radną wszystkich sześciu kadencji.

Wyrazem uznania za wkład radnych w rozwój powiatu Sieradzkiego były symboliczne podziękowania, wręczone przez starostę, wicestarostę i przewodniczącą Rady Powiatu.

Jubileuszowe spotkanie zwieńczył występ artystów Polskiej Opery Kameralnej.

Galeria zdjęć: Jubileusz 20-lecia Powiatu Sieradzkiego

T.O.