^ Powrót na górę

 

 

Alicja Nyziak prezesem PZN w Sieradzu

Rozmiar tekstu:

niewidomi
Dotychczasowa prezes zarządu sieradzkiego Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych – Alicja Nyziak – będzie pełniła tę funkcję przez kolejną 4-letnią kadencję. Członkowie Koła zdecydowali o tym jednogłośnie na czwartkowym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym.

Alicja Nyziak była jedyną zgłoszoną kandydatką na prezesa. Za jej wyborem zagłosowali wszyscy uczestnicy zebrania: 26 osób. Chwilę wcześniej, dokładnie taką samą liczbą głosów, dotychczasowy zarząd otrzymał absolutorium za mijającą kadencję 2015-2019. To chyba najlepsze podsumowanie jego działalności w tym okresie.

– Nie przesadzę jeśli powiem, że w kadencji 2015-2019 kierownictwo sieradzkiego Koła PZN wyciągnęło je z głębokiej zapaści, również finansowej. Obecnie należy ono do przodujących w okręgu – powiedziała Iwona Jendrys, prezes okręgu łódzkiego PZN, podczas spotkania sprawozdawczo-wyborczego w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sieradzu. Wybrano na nim również skład zarządu: wiceprezesa (Marka Kaletę), skarbnika (Józefa Laskowskiego), sekretarza (Annę Baraniecką) i dwie członkinie zarządu (Krystynę Będę i Marię Królewicz).

Koło PZN w Sieradzu składa się z 63 osób i tendencja jest wzrostowa. Około 10 z nich to osoby całkowicie niewidzące. Pozostali cierpią na mniejszą lub większą dysfunkcję wzroku, ale nie utracili zupełnie zdolności widzenia. – To bardzo ważne, że mamy w składzie takich ludzi, bo właśnie dzięki osobom widzącym te niewidzące mogą lepiej funkcjonować. Jest to również istotne z punktu widzenia działalności naszego Koła, wymagającej załatwiania spraw w urzędach i instytucjach, z którymi współpracujemy – mówi Alicja Nyziak.

Nowo wybrana prezes deklaruje, że nie ustanie w staraniach o coraz lepszą rehabilitację społeczną osób niewidomych i niedowidzących w powiecie sieradzkim. Służą temu organizowane przez Koło wyjazdy, warsztaty i spotkania, nastawione nie tylko na rozrywkę, ale również na poprawę funkcjonowania osób niewidomych w otoczeniu. – Często są to ludzie, u których nastąpiło szybkie i znaczne pogorszenie wzroku. Osoby te potrzebują różnorodnej pomocy, bo nie umieją odnaleźć się w nowej dla nich sytuacji – komentuje wiceprezes Koła, Marek Kaleta.

Najbliższe wydarzenia, planowane przez PZN w Sieradzu, to warsztaty fotograficzne w Zduńskiej Woli 1 kwietnia (niewidomi będą fotografować, kierując się słuchem i dotykiem) oraz pokaz sprzętu pomocnego osobom z problemami wzrokowymi (i nie tylko im) 4 dni później w Spółdzielczym Domu Kultury w Sieradzu.

T.O.

1  2

4  5

6  7

8  9

10  11