^ Powrót na górę

 

 

Spotkanie z Joanną Jax

Rozmiar tekstu:

pbp
Gościem Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu była pisarka Joanna Jax, autorka „Dziedzictwa von Becków”, „Długiej drogi do domu”, „Syna zakonnicy” oraz serii „Zemsta i przebaczenie”.

Joanna Jax jest pisarką z zacięciem historycznym, a historia to fakty. Dla twórcy literackiego to dobrze i źle. – Interesuje mnie historia, choć wiem, że pisząc książkę opartą na prawdziwych wydarzeniach, nie mam wpływu na losy bohaterów czy zakończenie. A to ostatnie często bywa tragiczne. Gdy tworzę fabułę, mogę właściwie wszystko. Mogę zmieniać bieg historii, pozbywać się bohaterów, których nie lubię, dowolnie kreować wydarzenia – mówi autorka.

Inna sprawa, że fantazja pisarza bywa niczym w porównaniu z historiami wymyślonymi przez życie. Efekt: rezygnacja z ciekawostek, które wydarzyły się naprawdę, by uniknąć posądzenia o konfabulację. – Oto w okupowanej przez Niemców Polsce ktoś wpadł na pomysł, by przemycić do Warszawy dużą ilość wieprzowiny. Przebrano więc 200-kilowego wieprza za kobietę. Odpowiednio go ubrano, umalowano i tłumacząc, że to chora ciotka, przetransportowano pociągiem do stolicy. Niemożliwe? Nieprawdopodobne? Nikt przy zdrowych zmysłach by w to nie uwierzył, gdyby nie fakt, że ta historia wydarzyła się naprawdę. Teraz wyobraźmy sobie taki opis w powieści. Wszyscy czytelnicy uznaliby, że autorkę za bardzo poniosła fantazja. Dlatego niektóre elementy fabuły trzeba łagodzić lub wręcz z nich rezygnować – opowiada Joanna Jax.

Pisarka zadebiutowała w 2014 r. powieścią „Dziedzictwo von Becków”, bardzo dobrze przyjętą przez czytelników. Od tamtego czasu ukazało się kilkanaście książek autorki, która pisanie traktuje jako hobby i łączy je z pracą zawodową.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

14  15