^ Powrót na górę

 

 

Święto inwalidów, emerytów i rencistów

Rozmiar tekstu:

dzien inwalidy
„Niepełnosprawni – różne potrzeby, równe prawa” – tak brzmi hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Inwalidy. Sieradzki Zarząd Oddziału Okręgowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów łączy go co roku z Dniem Kobiet.

Na sali „C” Starostwa Powiatowego w Sieradzu spotkali się emeryci i renciści, zrzeszeni w PZERiI. – Osoby niepełnosprawne potrzebują obecności drugiego człowieka, wsparcia, a czasami tylko rady. Naszym obowiązkiem jest pomaganie w pozbyciu się poczucia osamotnienia, w umacnianiu więzi środowisk ludzi sprawnych i sprawnych „inaczej” . W tym procesie znacząca rola przypada związkowym strukturom terenowym, które są organizatorami spotkań w atmosferze zrozumienia dla innych osób dotkniętych niepełnosprawnością – napisała w liście gratulacyjnym Elżbieta Ostrowska, przewodnicząca PZERiI.

Takie spotkanie integracyjne zorganizował Zarząd Okręgowy w Sieradzu. – Dla wielu z tych osób jest to jeden z nielicznych dni w roku, kiedy mogą wyjść z domu, zobaczyć dawnych znajomych, porozmawiać z ludźmi, pobawić się, pośmiać, potańczyć. W pewnym wieku to niezwykle ważne, bo pozwala uniknąć marazmu i wykluczenia społecznego. Starsze osoby, jak również inwalidzi czy renciści, mają dużą potrzebę spotkań integracyjnych – mówi Marek Świerczyński, przewodniczący oddziału. Oprócz dobrej zabawy, którą zapewniło kilka zespołów muzycznych, organizatorzy przygotowali również kilka stoisk, proponujących badania profilaktyczne, m.in. w zakresie poziomu cukru i obecności w organizmie wirusa HCV (wywołującego zapalenie wątroby typu C).

Tradycyjnie już Dzień Inwalidy połączony był z Dniem Kobiet. Oba święta obchodzone są w marcu, ale ponieważ z przyczyn organizacyjnych nie zawsze emerytom, rencistom i inwalidom udaje się w tym czasie spotkać, świętują oni w różnych terminach, w okresie wiosennym.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

10  11