^ Powrót na górę

 

 

Ponad 250 wystawców na targach w Kościerzynie

Rozmiar tekstu:

koscierzyn
Na 29. Targi Rolniczo-Ogrodnicze w Kościerzynie przyjechało w tym roku ponad 250 wystawców – producentów i dystrybutorów ciągników i maszyn rolniczych, środków do produkcji rolnej, materiałów budowlanych oraz urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Ich stoiska obejrzało kilkanaście tysięcy osób.

– Targi w Kościerzynie dawno przestały być tylko lokalną imprezą. Bez przesady można powiedzieć, że jest to jedno z największych tego rodzaju przedsięwzięć w kraju, i to przedsięwzięć, które od lat wciąż nieprzerwanie się rozwija – mówi starosta sieradzki Mariusz Bądzior.

Coraz mniej na targach jest wystawców prezentujących traktory i maszyny rolnicze, za to coraz lepiej rozwija się handel roślinami. Wynika to z kilku faktów. Producenci i dystrybutorzy maszyn, przynajmniej niektórzy, umocnili się na rynku już na tyle, że nie ma konieczności jeździć na targi. Wielu z nich organizuje dni otwarte, podczas których udziela wszelkich potrzebnych informacji i prezentuje sprzęt. Poza tym sieć drogowa jest coraz lepiej rozwinięta. Dziś nie ma problemu z tym, by dojechać do salonu traktorów oddalonego o kilkaset kilometrów. A transport ciężkich maszyn wiąże się przecież z nakładem finansowym. Natura jednak nie znosi próżni. Dlatego tam, gdzie do tej pory stały traktory, teraz można znaleźć sadzonki drzew owocowych i krzewów ozdobnych.

Na targach w Kościerzynie spotkamy przedstawicieli wszystkich branż, które w jakikolwiek sposób wiążą się z produkcją rolna i ogrodniczą – od producentów traktorów po hodowców królików i drobiu, od właścicieli szkółek krzewów po doradców ubezpieczeniowych.

Wystawom i stoiskom towarzyszyły konkursy: „Maszyna Targów Rolniczo-Ogrodniczych Kościerzyn 2019”, „Najbezpieczniejsza maszyna targów”, a także konkurs plastyczny dla dzieci: „Regionalnie i ze smakiem”, na który wpłynęło 30 prac.

Producenci ziemniaków i wszyscy zainteresowani wzięli udział w sympozjum pt. „Ziemniak, perspektywy rozwoju branży”. Rolnicy zwiedzali także poletka doświadczalne 10 odmian pszenic z opóźnionym terminem siewu i 43 odmian ziemniaków zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Odmian. Wystawcy zrzeszeni w Związku Hodowców Królików i Drobnego Inwentarza Ziemi Wieluńskiej przywieźli do Kościerzyna swoje okazy – koguty, kury, króliki i inny drobny inwentarz.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14