^ Powrót na górę

 

 

Błaszkowskie dożynki na koniec wakacji

Rozmiar tekstu:

dozynki blaszki
Niedziela 1 września minęła w Błaszkach pod znakiem dożynek. Gminne święto plonów odbyło się na Stadionie Miejskim. W muzycznej części imprezy pojawiły się znane nazwiska – Izabeli Trojanowskiej i Patrycji Markowskiej.

Podsumowanie sezonu żniwnego nie mogło się obejść bez kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń, działających na terenie gminy i kultywujących lokalne tradycje. A te ostatnie to przede wszystkim potrawy, sprzedawane za symboliczną złotówkę. Chlebem, upieczonym z tegorocznej mąki, częstowali uczestników dożynek ich starostowie: Renata Buda i Waldemar Bartos.

– W polskiej tradycji dożynkowe święto to czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. To również czas refleksji nad tym, jak ważna jest ludzka solidarność i współdziałanie, aby było z czego dożynkowy chleb upiec i aby go sprawiedliwie podzielić. Dożynki to jedno z najważniejszych świąt w naszym powiecie. Mieszkamy bowiem w powiecie rolniczym, gdzie bardzo wielu mieszkańców utrzymuje się z tego, co urodzi ziemia – powiedział starosta sieradzki Mariusz Bądzior. W święcie plonów w Błaszkach wzięła również udział wicestarosta Kazimiera Gotkowicz. Samorządowe władze powiatowe reprezentowali także przewodnicząca Rady Powiatu Olga Kołoszczyk, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jan Kołodziejczyk oraz radny powiatowy Michał Terka.

Błaszkowskim dożynkom towarzyszyła wystawa królików rasowych i drobiu ozdobnego, przygotowana przez Wieluński Związek Hodowców Królików i Drobnego Inwentarza, wesołe miasteczko dla dzieci, animacje dla najmłodszych, parada motocyklistów oraz konkurs z nagrodami. Z okazji Dnia Dawcy Szpiku, organizatorzy zachęcali również do oddawania krwi.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  15

16  17

18  19

20  21

22  23

24  25

26  27

28  29

30  31