^ Powrót na górę

 

 

Wystawa na 30-lecie parku krajobrazowego

Rozmiar tekstu:

pbp
W Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu od kilku dni można oglądać wystawę zatytułowaną „Ptaki środowisk podmokłych Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki”. Jej autorem jest przyrodnik i fotografik Krzysztof Gara, pracownik Sieradzkich Parków Krajobrazowych.

Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki jest mozaiką terenów równinnych i pagórkowatych o rzędnych wysokości terenu wahających się od 134 do 200 metrów nad poziomem morza. Leży na pograniczu dwóch jednostek tektonicznych, rozgraniczonych linią biegnącą od Burzenina po Widawę. Obszar Parku przecinają rozległe doliny Warty i Widawki oraz ich dopływów: Grabi, Niecieczy i Oleśnicy.

– Park ma ogromną wartość przyrodniczą. Świadczy o niej chociażby duże nagromadzenie różnorodnych obiektów chronionych. Mamy w nim 1 obszar Natura 2000, 4 rezerwaty przyrody, 2 zespoły przyrodniczo-krajobrazowe, 14 użytków ekologicznych i niemal 50 pomników przyrody – wymienia Krzysztof Gara, który od lat popularyzuje wśród mieszkańców regionu wiedzę o walorach przyrodniczych Sieradzkiego.

Okazją do zorganizowania przez PBP spotkania z przyrodnikiem była przypadająca w tym roku okrągła rocznica powstania PKMWiW. Został on utworzony równo 30 lat temu, uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Sieradzu z 14 września 1989 r. Zajmuje powierzchnię ponad 25 tys. hektarów i leży na terenie 9 gmin: Burzenin, Konopnica, Ostrówek, Rusiec, Sędziejowice, Sieradz, Widawa, Zapolice i Zduńska Wola.

T.O.

1  2

3  4

5  7

8  9