^ Powrót na górę

 

 

Otwarcie bazy ratownictwa wodnego

Rozmiar tekstu:

psp
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu dysponuje najlepszą bazą ratownictwa wodnego w centralnej Polsce. – To jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju – powiedział nadbrygadier Jarosław Wlazłowski, Łódzki Komendant Wojewódzki PSP podczas oficjalnego otwarcia bazy.

Baza znajduje się w Ostrowie Warckim w gminie Warta, tuż obok portu jachtowego Jeziorsko. Jego rozwój, zapoczątkowany w 2014 roku, spowodował, że konieczne stało się zapewnienie bezpieczeństwa turystom, coraz liczniej korzystającym z rozrastającej się infrastruktury rekreacyjnej.

– Baza ratownictwa wodnego została wpisana w projekt zagospodarowania turystycznego rzeki Warty i zbiornika Jeziorsko w 2016 r. Obiekt będzie służył szkoleniu jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego PSP, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Państwowego Ratownictwa Medycznego w zakresie podstawowym i specjalistycznym, realizowanym przez grupy wodno-nurkowe – wyjaśnia st. bryg. Albert Romek, Komendant Powiatowy PSP w Sieradzu. W poniedziałek 30 września bazę oficjalnie oddano do użytku. – Patrzę na ten imponujący obiekt nie tylko jako wicestarosta, ale też jako mieszkanka powiatu i jestem spokojna o bezpieczeństwo turystów korzystających z Jeziorska – mówi Kazimiera Gotkowicz, wicestarosta sieradzki.

Działkę pod budowę bazy przekazał w 2016 r. starosta sieradzki. Rok później opracowano dokumentację projektową i uzbrojono teren we wszystkie potrzebne przyłącza. W 2017 zdążono również wylać fundamenty. W 2018 gotowy był budynek w stanie surowym zamkniętym, a prace wykończeniowe przeprowadzono w roku 2019.

Budynek bazy ratownictwa wodnego to dwukondygnacyjny obiekt o powierzchni użytkowej 458 m. kw. i kubaturze 2445 m sześc. Strażacy mają tu do dyspozycji 8 dwuosobowych sal socjalnych, zaplecze socjalne, salę wykładową i garaż dwustanowiskowy z pomieszczeniem technicznym.

Baza wyposażona jest w instalację wodno-kanalizacyjną, instalację elektryczną z zasilaniem fotowoltaicznym oraz instalację radiową z masztem antenowym. Jej budowa kosztowała nieco ponad 2 mln zł i została sfinansowana w 98 proc. z programu modernizacyjnego budżetu państwa. Pozostałe 2 proc. (39 tys. zł) to środki przekazane przez jednostki samorządowe powiatu sieradzkiego.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  9

10  11

12  13