^ Powrót na górę

 

 

Nie tylko „Stulecie Winnych”

Rozmiar tekstu:

pbp
Gościem Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu była Ałbena Grabowska, lekarz neurolog i epileptolog, a także pisarka – autorka m.in. trylogii „Stulecie Winnych”. Na podstawie tej opowieści powstał serial telewizyjny o tym samym tytule.

Opisane przez Ałbenę Grabowską dzieje rodziny Winnych rozpoczynają się w chwili wybuchu I wojny światowej, kończą zaś po stu latach, czyli w czasach nam współczesnych. Saga stała się inspiracją dla reżysera Piotra Trzaskalskiego. Tak powstał serial, emitowany od marca 2019 r. na antenie pierwszego programu Telewizji Polskiej.

Spotkanie w bibliotece poświęcone było nie tylko „Stuleciu Winnych”. Pisarka opowiadała również o innych swoich książkach, w tym o tych najnowszych: „Kości proroka” i „Bękarty Hipokratesa”. Ta druga dopiero powstaje i – jak zapowiada autorka – będzie „mocną rzeczą” z historii medycyny. – Akcja dzieje się w połowie XIX wieku, czyli w czasach, gdy szpitale spływały krwią pacjentów, a lekarze amputowali kończyny bez znieczulenia związanym ludziom – mówi Ałbena Grabowska. Zapowiedź brzmi intrygująco, zwłaszcza dla miłośników „mocnych rzeczy”.

Czytelnicy książek tej autorki przy okazji dowiedzieli się, skąd się wzięło jej oryginalne imię. Otóż pochodzi ono z języka bułgarskiego i oznacza kwitnącą jabłoń. Ałbena Grabowska jest córką Bułgarki i Polaka. Choć wychowała się w Polsce, utrzymuje kontakt z ojczyzną matki. Poświęciła jej jedną ze swoich książek: „Kości proroka”.

Spotkanie z powieściopisarką współorganizowały: Sekcja Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Sieradzu oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

10  11

12  13

14  15

16  17

18  19