^ Powrót na górę

 

 

Meble secesyjne. Nowy nabytek muzeum w Sieradzu

Rozmiar tekstu:

muzeum
Muzeum Okręgowe w Sieradzu pozyskało kolekcję mebli z przełomu XIX i XX wieku. Będzie ona częścią ekspozycji, pokazującej wyposażenie mieszczańskiego pomieszczenia mieszkalnego okresu secesji.

Szafa, okrągły stół z krzesłami, sofa, biurko, komoda z nadstawką, lustro ścienne i dwie szafki przyjechały do Sieradza z Pabianic. – Meble zostały ofiarowane przez darczyńcę, który zwiedzał niedawno nasze muzeum. Po obejrzeniu wnętrz Muzeum Walewskich w Tubądzinie stwierdził, że jest gotów przekazać nam kolekcję, która będzie do nich pasować – mówi Piotr Gutbier, dyrektor sieradzkiego muzeum.

Meble są w idealnym stanie i nie wymagają prac konserwatorskich. Powstały w jednej z pracowni stolarskich w Łodzi. Pochodzą z okresu bujnego rozwoju miasta i kształtowania się warstwy mieszczańskiej. Niewykluczone też, że były wyposażeniem którejś z rezydencji fabrykanckich.

Teraz będą ozdobą wnętrz dwóch sal muzealnych przy ul. Dominikańskiej 1 w Sieradzu. W najbliższych dniach rozpocznie się aranżowanie przestrzeni wystawienniczej dwóch sal na pierwszym piętrze na mieszkalne pomieszczenia mieszczańskie. Będzie można je oglądać już podczas najbliższej Nocy Muzeów – 16 maja.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  12

8  9

10  11

13  14

15  16