^ Powrót na górę

 

 

Spotkanie PCZK w sprawie koronawirusa

Rozmiar tekstu:

sztab kryzysowy
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego zorganizowało w sieradzkim starostwie spotkanie, poświęcone sytuacji epidemiologicznej w regionie. Udział w nim wzięli m.in. przedstawiciele służb medycznych, mundurowych oraz kierownicy jednostek powiatowych. Spotkanie poprowadził starosta sieradzki Mariusz Bądzior.

Na razie o koronawirusie tak naprawdę niewiele wiadomo. – Sytuacja jest bardzo dynamiczna i to, co dziś wiemy, jutro pewnie będzie nieaktualne. Ważne jest, by na kilka tygodni ograniczyć kontakty towarzyskie. Naprawdę nic się nie stanie, jeśli przez dłuższy czas posiedzimy w domach, unikając gromadzenia się, zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach. Na przykładzie Włoch widzimy, co się dzieje, gdy tego środka zapobiegawczego nie ma. Obecnie koronawirus jest już na terenie całej Europy – mówi Jolanta Jezierska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sieradzu.

Konieczność izolowania się, zwłaszcza na etapie rozwoju sytuacji, gdy liczba zarażonych rośnie, podkreślił również dyrektor sieradzkiego Szpitala Wojewódzkiego Witold Stefaniak: – Jest to bardzo ważne zwłaszcza w placówkach medycznych, takich jak nasza, gdzie przebywa wielu ludzi osłabionych innymi schorzeniami, a więc bardziej niż osoby zdrowe narażonych na choroby zakaźne. Dlatego wprowadziliśmy zakaz odwiedzin chorych na oddziałach szpitalnych do odwołania.

Dyskusja nad koronawirusem sprowadza się do jednego wspólnego wniosku: jest to sytuacja dla wszystkich nowa, a skoro tak, to nie ma i być nie może gotowych procedur i zasad postępowania. Nikt więc nie podpowie samorządowcom, czy mają zamykać gminne targowiska, czy nie i jak długo taki zakaz powinien trwać. – Mieszkańcy muszą mieć możliwość zakupu produktów żywnościowych, dlatego na razie nie zdecydowaliśmy się na zamknięcie Zielonego Ryneczku – powiedział prezydent Sieradza Paweł Osiewała. Z kolei Piotr Świderski, burmistrz Błaszek, zaproponował wprowadzenie rozwiązań wspólnych dla wszystkich gmin, skoro nie ma przepisów normujących społeczne zachowania w czasie pandemii.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że zawieszenie zajęć w szkołach dopiero rozpoczyna działania ukierunkowane na minimalizację skutków pandemii. Jaki środki zostaną jeszcze wprowadzone, pokaże czas.

T.O.

1  2

3  4

5  6