^ Powrót na górę

 

 

Pomnik ku czci bohaterów Bitwy Warszawskiej

Rozmiar tekstu:

19
Pomnik ku czci mieszkańców regionu sieradzkiego – uczestników Bitwy Warszawskiej 1920 roku – jest już gotowy. Jego oficjalne odsłonięcie nastąpi w sobotę 15 sierpnia podczas uroczystych obchodów 100. rocznicy Cudu nad Wisłą.

Na lewej części pomnika widnieje napis: „W 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej”, na prawej: „Bohaterskim obrońcom Ojczyzny przed najazdem bolszewickim”. Całość wieńczy podpis: „Społeczeństwo powiatu sieradzkiego 15 VIII 2020 r.”. Obie części, przedzielone przerwą symbolizującą bieg rzeki Wisły przepływającej przez Warszawę, spina godło: orzeł według wzoru z 1919 roku. – Pomnik znajduje się tuż obok budynku Starostwa Powiatowego, po jego południowej stronie, na skwerze od strony ul. Piłsudskiego – informuje starosta sieradzki Mariusz Bądzior.

Mija 100 lat od czasu, gdy bolszewicy zapędzili się aż pod Włocławek, gdzie zbombardowali miasto, uszkadzając katedrę i pałac biskupi. Wtedy już i w Sieradzu strach sięgnął zenitu. 3 sierpnia wyjechał z miasta oddział ułanów złożony z ochotników, a już na 14-16 sierpnia przewidywano zaciąg roczników 1890-1894 z miejscowości: Barczew, Bartochów, Bogumiłów, Burzenin, Brzeźnio, Charłupia Mała, Godynice, Gruszczyce, Klonowa, Krokocice, Majaczewice, Męka, Sieradz, Szadek, Warta, Wojsławice, Wróblew, Zadzim, Zduńska Wola i Złoczew. Początkowo brano tylko tych, którzy mieli jakiekolwiek doświadczenie wojskowe, wyniesione głównie z armii państw zaborczych. Potem powoływano już wszystkich bez wyjątku.

O tym, że wojska bolszewickie zostały rozbite i Polacy obsadzają kolejne miasta na wschodzie kraju, lokalne gazety donosiły w drugiej połowie sierpnia. „Nieprzyjaciel w panicznym popłochu wycofuje się w kierunku północnym, zdobycz nasza w dalszym ciągu szybko wzrasta” – pisała „Ziemia Sieradzka” 28 sierpnia 1920 r. Kilka dni wcześniej – 24 sierpnia o 9 rano – w kościele farnym odprawiona została bardzo uroczysta msza dziękczynna, a miasto przybrano flagami.

Inicjatywa budowy pomnika, upamiętniającego tamte wydarzenia, wyszła z sieradzkiego Hufca ZHP. – Wśród naszych harcerzy żywa jest pamięć o komendancie I Sieradzkiej Drużyny Harcerskiej im. ks. Józefa Poniatowskiego i jednocześnie jednym z jej 27 członków, którzy ochotniczo biorąc udział w Bitwie Warszawskiej, stanęli w obronie odzyskanej niedawno niepodległości. Tan pomnik upamiętnia oczywiście nie tylko ich, ale wszystkich mieszkańców szeroko pojętego regionu sieradzkiego, którzy 100 lat temu wyruszyli na wschód, by walczyć z bolszewikami – mówi Przemysław Serweta, komendant Hufca ZHP Sieradz.

Pomnik wykonał zakład kamieniarski Alicji, Edwarda i Konrada Grobelnych z podsieradzkich Jezior. Orła odlano w Pracowni Artystycznej UNIKAT Agnieszki Lisiak w Ostrowie Wielkopolskim.

Uroczyste odsłonięcie pomnika zaplanowano na sobotę 15 sierpnia podczas obchodów Święta Wojska Polskiego. W tym roku odbędą się one wyjątkowo nie na placu przy ul. Kościuszki, a właśnie pod nowym pomnikiem przy ul. Piłsudskiego. Szczegółowy program obchodów:

Godz. 10:45 – zbiórka pocztów sztandarowych przed wejściem do Kościoła Garnizonowego,

Godz. 11:00 – msza święta,

Godz. 11:45 – wymarsz uczestników pod pomnik 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej,

Godz. 11:45 – złożenie kwiatów przez Starostę Sieradzkiego i Prezydenta Miasta Sieradza pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego,

Godz. 12:00 – uroczystość pod pomnikiem 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej:

- podniesienie flagi państwowej, hymn państwowy

- odsłonięcie pomnika 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

- wystąpienie okolicznościowe starosty sieradzkiego

- Apel Pamięci

- salwa honorowa

- składanie kwiatów przez delegacje

Godz. 13:00 – zakończenie uroczystości.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

15  16

17  18