^ Powrót na górę

 

 

150 lat Kół Gospodyń Wiejskich

Rozmiar tekstu:

gogpodynie
Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych regionu sieradzkiego świętował 150-lecie Kół Gospodyń Wiejskich. Organizacji tego typu w powiecie sieradzkim nie brakuje.

KGW przeżywają renesans. Po okresie stagnacji panie mieszkające na wsi znów chcą się organizować i działać. Mimo że działalność ta wygląda trochę inaczej niż kiedyś, cel ma taki sam. – KGW to skarbnica wiedzy na temat dawnych obyczajów, folkloru i kuchni. Panie pielęgnują w nich dziedzictwo kulturowe wsi – mówi Agnieszka Trojak, specjalista ds. gospodarstw wiejskich i agroturystyki Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach Oddział Kościerzyn.

Koła gospodyń działają głównie na zasadzie stowarzyszeń. Zrzeszone w nich panie biorą udział w targach (np. żywości), na których sprzedają produkty własnego wyrobu, wyjeżdżają na wycieczki, a nawet szkolą się na kursach językowych. – Podczas wyjazdu na targi do Poznania panie z pewnego koła zauważyły, że dobrze byłoby umieć porozumiewać się w tym języku, więc zorganizowały sobie lekcje angielskiego – wyjaśnia Agnieszka Trojak, dodając, że chęć organizowania się widać u coraz młodszych kobiet: – Czasem wystarczy zorganizować im kilka spotkań i zachęcić do działania. Potem koło zaczyna żyć własnym życiem. Widać, że kobiety, poza prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci, chcą jeszcze coś robić – mówi. Wygląda więc na to, że KGW nie zaginą. Skończyły 150 lat i świetnie się mają.

Koła gospodyń regionu sieradzkiego obchodziły urodziny w minioną sobotę w restauracji „Sieradzanka”. Było to jednocześnie spotkanie noworoczne, na którym podsumowana została działalność GZRKiOR w roku 2014. Prezes Miejsko-Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Sieradzu Marianna Fornalczyk-Lisiak i wicestarosta Powiatu Sieradzkiego Mariusz Bądzior podziękowali działaczom za prowadzenie kół w gminach. Udział w uroczystości wzięli również gminni samorządowcy oraz sympatycy organizacji rolniczych.

T.O.

IMG 6762  IMG 6769

IMG 6771  IMG 6774

IMG 6779  IMG 6784

IMG 6790  IMG 6799

IMG 6810  IMG 6825