^ Powrót na górę

 

 

Zjazd pielęgniarek i położnych w Sieradzu

Rozmiar tekstu:

IMG 3503
Na bardzo trudną (i wciąż pogarszającą się) sytuację polskich pielęgniarek zwracała dziś uwagę w Sieradzu Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych Ziemi Sieradzkiej. Pielęgniarki spotkały się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sieradzu.

Bardzo niskie, zniechęcające zarobki to podstawowy problem w tym zawodzie. – Śmiesznie niskie pensje w połączeniu z dużą odpowiedzialnością powodują, że mało kto chce wykonywać tę pracę. Średnia wieku dla pielęgniarek w naszym okręgu wynosi obecnie 48 lat, dla położnych jest o rok mniejsza. Wskaźnik liczby pielęgniarek przypadający na tysiąc mieszkańców jest w Polsce jednym z najniższych w całej Unii Europejskiej i wynosi 5,4. Jednocześnie wiemy, że polskie szkoły świetnie przygotowują do tego zawodu. Doceniają to placówki służby zdrowia za granicą, gdzie młode adeptki pielęgniarstwa grupowo wyjeżdżają – mówi Anna Augustyniak, przewodnicząca OIPiPZS. Jej wypowiedź to tylko część rozpaczliwego apelu o poprawę sytuacji pielęgniarek i położnych. – Decydenci w ogóle się z nami nie liczą. Jeśli akurat nie ma roku wyborczego, nikt nawet nie chce z nami rozmawiać. Na szczęście taki rok właśnie nadszedł – powiedziała Grażyna Rogala-Pawelczyk, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w Warszawie, która przyjechała do Sieradza, by wesprzeć koleżanki z sieradzkiego okręgu.

W szeregach personelu medycznego coraz częściej padają słowa „strajk” i „protest”. Niewykluczone więc, że jeszcze wiosną dojdzie do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej pielęgniarek i położnych. Jeśli tak się stanie, pielęgniarki okręgu sieradzkiego zapowiadają przyłączenie się do protestu.

W spotkaniu wziął sekretarz Powiatu Sieradzkiego Piotr Świderski, który w imieniu starosty sieradzkiego Dariusza Olejnika powitał pielęgniarki w starostwie.

T.O.

IMG 3515  IMG 3527

IMG 3557  IMG 3566

IMG 3584  IMG 3587

IMG 3591  IMG 3601