^ Powrót na górę

 

 

Tradycyjne święcenie potraw w Witowie

Rozmiar tekstu:

IMG 4264
Mimo upływu lat w Witowie (gmina Burzenin) wciąż kultywowany jest zwyczaj święcenia potraw w miejscowym pałacu. Choć od dawna znajduje się w nim Dom Pomocy Społecznej (filia DPS Sieradz), okoliczni mieszkańcy utrzymują starą tradycję.

Święcenie pokarmów na dworach szlacheckich, zamiast w kościołach, wiązało się z faktem, że według dawnego zwyczaju musiało zostać poświęcone wszystko, co miało się znaleźć na świątecznym stole. Ponieważ jednak zajmowało to księżom zbyt wiele czasu, biskupi przenieśli ten zwyczaj do kościołów, co z czasem wymusiło ograniczenie ilości przynoszonych potraw.

W Witowie ten stary zwyczaj wciąż jest kultywowany. Każdego roku w Wielką Sobotę mieszkańcy tej podburzenińskiej wsi przynoszą święconkę właśnie do dawnego pałacu Kobierzyckich (później Biernackich i Płockich), gdzie potrawy święci ksiądz z Burzenina. W tym roku poświęcenia dokonał proboszcz parafii – ks. Paweł Doruch.

Tradycyjnie w uroczystości wzięli również udział mieszkańcy DPS w Witowie oraz pracownicy z dyrektor Aleksandrą Mirkiewicz na czele, a także przedstawiciele Powiatu Sieradzkiego – organu prowadzącego placówki: starosta sieradzki Dariusz Olejnik i wicestarosta Mariusz Bądzior. Samorząd gminy Burzenin reprezentował wójt Jarosław Janiak.

T.O.

IMG 4195  IMG 4199

IMG 4201  IMG 4203

IMG 4208  IMG 4212

IMG 4215  IMG 4218;

IMG 4226  IMG 4229

IMG 4232  IMG 4244