^ Powrót na górę

 

 

Integracja emerytów i inwalidów w sali C

Rozmiar tekstu:

emeryci
Sieradzki oddział okręgowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów zorganizował w sali C Starostwa Powiatowego doroczne spotkanie integracyjne z okazji Dnia Kobiet oraz Światowego Dnia Inwalidy.

Oba święta obchodzone są w marcu, ale ponieważ z przyczyn organizacyjnych nie zawsze emerytom, rencistom i inwalidom udaje się w tym czasie spotkać, świętują oni w różnych terminach, w okresie wiosennym.

To spotkanie jest bardzo wyczekiwane. – Dla wielu z nich to jeden z nielicznych dni w roku, kiedy mogą wyjść z domu, zobaczyć dawnych znajomych, porozmawiać z ludźmi, pobawić się, pośmiać, potańczyć. W pewnym wieku to niezwykle ważne, bo pozwala uniknąć marazmu i wykluczenia społecznego. Starsze osoby, jak również inwalidzi czy renciści, mają dużą potrzebę spotkań integracyjnych – mówi Marek Świerczyński, przewodniczący oddziału. Jego słowa potwierdzają przypadki, gdy na tego typu spotkaniach zawiązywały się bliższe znajomości, a nawet stałe związki ze ślubami włącznie. Jak stwierdziła Elżbieta Ostrowska, przewodnicząca PZERiI, „dostrzeżono, że ci ludzie mają autentyczną potrzebę realizowania się w różnych dziedzinach życia, mają swoje zainteresowania i pasje, które stanowią źródło radości, likwidują negatywne stresy i dowartościowują psychicznie” (fragment pisma skierowanego do oddziałów okręgowych z okazji Światowego Dnia Inwalidy).

Taniec, zabawa i integracja to jedno, ale na spotkaniu można też było skorzystać z usług stoisk stowarzyszenia diabetyków i jednego z sieradzkich sklepów z artykułami medycznymi. Była więc okazja zbadać sobie ciśnienie tętnicze i poziom cukru we krwi oraz sprawdzić działanie sprzętu do rehabilitacji.

T.O.

IMG 5420  IMG 5424

IMG 5428  IMG 5433

IMG 5438  IMG 5448

IMG 5452  IMG 5460

IMG 5461  IMG 5464