^ Powrót na górę

 

 

Konferencja pielęgniarek w starostwie

Rozmiar tekstu:

pielegniarki
Starostwo Powiatowe w Sieradzu gościło pielęgniarki i położne zrzeszone w Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych Ziemi Sieradzkiej. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach ogólnopolskiej akcji „Ostatni dyżur”, mającej zwrócić uwagę na dramatyczną sytuację zawodową personelu medycznego.

Oprócz pielęgniarek i położnych udział w konferencji wzięli również parlamentarzyści, a, jak podkreślała Anna Augustyniak, przewodnicząca OIPIPZS, na obecności decydentów zdesperowanym pielęgniarkom zależy teraz najbardziej. – Chodzi o to, by nasze apele dotarły jak najwyżej. Jesteśmy zdesperowane, bo nasza sytuacja, a przez to sytuacja pacjentów naszych szpitali jest dramatyczna. Liczba pielęgniarek i położnych maleje w zastraszającym tempie. Personel odchodzący na emeryturę nie jest zastępowany przez młodzież, bo tej młodzieży w zawodzie nie ma. A nawet jeżeli jest, to woli pracować za granicą. Z naszych wyliczeń wynika, że za pięć lat nie będzie miał kto opiekować się pacjentami – mówiła Anna Augustyniak.

Młodzież nie chce pracować w tym trudnym zawodzie za pensje proponowane w polskich szpitalach. – Jeżeli u nas młodej pielęgniarce oferuje się 2,4 tys. brutto, a na zachodzie za tę sama pracę 4 tys. euro, przy czym tutaj musi ona pracować nierzadko 12 godzin, czasem nawet więcej, a tam 8, to nie mamy o czym mówić. Tutaj ma pod opieką kilkudziesięciu pacjentów, tam kilku. Jeśli nasi decydenci się w porę nie obudzą, będzie za późno, bo nieuchronnie zbliża się moment, w którym nie będzie miał kto zajmować się pacjentami w szpitalach – powiedziała Grażyna Rogala-Pawelczyk, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Na spotkaniu przedstawiona została prezentacja z danymi statystycznymi. Wynika z niej m.in., że liczba osób przyjmowanych do zawodu drastycznie spada, za to rośnie średnia wieku pielęgniarek. Statystyczna pielęgniarka lub położna ma 45-50 lat.

W konferencji uczestniczyli również samorządowcy, a wśród niech starosta sieradzki Dariusz Olejnik. – Przeprowadziliśmy wśród pracowników starostwa akcję zbierania podpisów na „receptach”, czyli ulotkach z głosami poparcia. Wszyscy chętnie się na nich podpisali – mówił starosta.

Informacje o akcji „Ostatni dyżur” można znaleźć na specjalnie uruchomionej stronie internetowej (www.ostatnidyzur.pl). Tam też znajduje się „recepta”, którą każdy może wysłać na znak poparcia ogólnopolskiego protestu pielęgniarek i położnych.

T.O.

IMG 8102  IMG 8145

IMG 8165  IMG 8170

IMG 8199  IMG 8217

IMG 8224  IMG 8232

IMG 8325  IMG 8334

IMG 8352  IMG 8358