^ Powrót na górę

 

 

VI Sieradzki Jarmark Powiatowy

Rozmiar tekstu:

IMG 10003
W sobotę i niedzielę 12-13 września na pl. Wojewódzkim w Sieradzu odbył się VI Sieradzki Jarmark Powiatowy. Hasłem tegorocznej edycji imprezy była „Architektura i geodezja”.

Zgodnie z tematem przewodnim, podczas jarmarku wystawiały się podmioty związane z budownictwem, architekturą i geodezją. Były to zarówno firmy prywatne, jak i instytucje państwowe, w tym odnośne komórki Starostwa Powiatowego w Sieradzu. Tematu przewodniego dotyczyła również konferencja popularnonaukowa, która od lat jest integralną częścią jarmarku. Na jej tegoroczną edycję złożyły się wystąpienia Marioli Berdysz z Fundacji Wszechnicy Budowlanej w Warszawie, prof. Piotra Borkowskiego z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej, Ryszarda Książczyka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Marka Świątka z Wojewódzkiego Biura Geodezji w Łodzi.

Jak co roku na imprezie zaprezentowały się gminy powiatu sieradzkiego, które promowały się poprzez lokalne produkty przygotowane przez koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia. Na VI Sieradzkim Jarmarku Powiatowym pokazały się wszystkie gminy powiatu. Część z nich wystawiła również orkiestry dęte – muzycy zagrali podczas parady ulicami Sieradza; pochód przeszedł w niedzielę po mszy św., odprawionej w kościele na os. Jaworowym. Zaprezentowano na niej również wieniec dożynkowy, przygotowany przez mieszkańców gminy Goszczanów.

Muzycznymi gwiazdami jarmarku byli zespół „Raz Dwa Trzy” oraz Joanna Dec „Asteya”. Na scenie można było ponadto zobaczyć zespoły ludowe z terenu powiatu oraz wykonawców śpiewających i tańczących na co dzień w gminnych domach kultury. Jedną z nich była Sieradzka Kapela Ludowa, która obchodzi w tym roku 60-lecie działalności. Jest to jedna z najstarszych nieprzerwanie działających kapel w Polsce. Powstała w 1955 r. przy nieistniejących już Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego „Sira” w Sieradzu. Obecnie od 2008 r. kapela działa przy Muzeum Okręgowym w Sieradzu w składzie: Jolanta Werner – śpiew, Marta Cicha – skrzypce, Krystian Krawczyk – śpiew, Jan Janiak – akordeon, Kazimierz Marciniak – trąbka, Rajmund Kaczmarek – klarnet, Grzegorz Gortych, Leszek Niewiadomski – bęben, Jerzy Zalewski – kontrabas. Aktualnie najdłuższy staż w kapeli ma Krystian Krawczyk (ponad 46 lat). Kierownikiem muzycznym jest Kazimierz Marciniak. W drugim dniu jarmarku jubileuszową nagrodę pieniężną (4 tys. zł) Sieradzkiej Kapeli Ludowej wręczył starosta sieradzki Dariusz Olejnik.

Starosta wręczył ponadto odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznawane przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Otrzymali je: Łukasz Jaros, Jarosław Machała, Andrzej Misiak, Wanda Plaszczyk, Renata Więzowska, Zbigniew Wrzosek i Aleksander Złoty. Z kolei podziękowania Ministerstwa Skarbu Państwa w roku 25-lecia samorządu terytorialnego za wybitne zaangażowanie w działalność na rzecz rozwoju polskiej samorządności otrzymali: Henryk Waluda, Paweł Osiewała, Marianna Fornalczyk, Jan Hankiewicz, Stanisław Gęs, Dariusz Perdek i Jan Serafiński (w jego imieniu podziękowanie odebrał Krzysztof Polusik). Ponadto odznaczenie „Zasłużony dla Ziemi Sieradzkiej” odebrał były sekretarz Powiatu Sieradzkiego Jan Paś.

W jarmarku udział licznie wzięli samorządowcy – prezydent Sieradza, burmistrzowie i wójtowie oraz radni powiatowi i gminni. Na niedzielnej części imprezy pojawił się także wicestarosta sąsiedniego powiatu zduńskowolskiego Marcin Łabędzki.

Galeria zdjęć: VI Sieradzki Jarmark Powiatowy 12-13 września 2015

T.O.