^ Powrót na górę

 

 

Dzień Ziemniaka w Kościerzynie

Rozmiar tekstu:

koscierzyn
Kościerzyński oddział Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach zorganizował targi pn. IV Kościerzyński Dzień Ziemniaka – Jesień w polu i ogrodzie.

Na kilkugodzinnej imprezie pokazało się ponad 120 wystawców – producentów maszyn rolniczych, rolników zajmujących się uprawą ziemniaków, producentów środków ochrony roślin oraz obsługi wsi i rolnictwa. Prezentację odmian, objawów chorób, szkodników i uszkodzeń ziemniaków przygotowali pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi Delegatura Sieradz. Na polu pokazowym można było zobaczyć, jak pracują najnowocześniejsze kombajny ziemniaczane i traktory.

Na Dniu Ziemniaka od początku prezentowane są potrawy oparte na tym warzywie. W poprzednich latach gośćmi imprezy byli m.in. Ewa Wachowicz i Jan Kuroń. W tym roku pokaz kulinarny zorganizowały panie ze Stowarzyszenia Gospodyń z Dzietrzkowic w powiecie wieruszowskim. Pokazały, jak wykonać m.in. tarciochy – kluski z ziemniaków. Potrawa ta w tym roku zdobyła nagrodę gospodarczą starosty wieruszowskiego „Markowy produkt powiatu wieruszowskiego”.

Pokazy i konsultacje wzbogaciły artystyczne występy zespołów ludowych: „Znad Swędrni” z Goszczanowa, kapeli podwórkowej z Brzeźnia, kapeli „Kumpele Wróbele” z Wróblewa i kapeli Marty Cichej z Sieradza.

Galeria zdjęć: Kościerzyński Dzień Ziemniaka – 27 września 2015

T.O.