^ Powrót na górę

 

 

40 lat Związku Kombatantów RP

Rozmiar tekstu:

kombatanci
Sekretarz Powiatu Sieradzkiego Piotr Świderski reprezentował władze Powiatu na uroczystym spotkaniu z okazji 40-lecia działalności zarządów wojewódzkiego i okręgowego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sieradzu.

– Z dniem 1 czerwca 1975 r. zostało utworzone województwo sieradzkie. Spowodowało to powołanie zarządu wojewódzkiego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Organizacja ta istniała od 1949 r. w strukturach powiatowych oddziałów. Powołanie związku wojewódzkiego rozwiązało oddziały powiatowe – mówił, przypominając dzieje organizacji kombatanckich Eugeniusz Wieczorek, prezes sieradzkiego oddziału Związku Kombatantów RP i BWP.

Z okazji 40-lecia prezes Eugeniusz Wieczorek wręczył odznaczenia – nie tylko samym kombatantom, ale i osobom, które w jakiś sposób przyczyniają się do kultywowania pamięci o weteranach wojennych i wydarzeniach z najnowszej historii Polski i regionu. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. samorządowcy – burmistrz Złoczewa Jadwiga Sobańska (otrzymała Odznakę za zasługi dla Związku), burmistrz Warty Jan Serafiński (odznaczony Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym), wójt Brąszewic Karol Misiak (również otrzymał Kombatancki Krzyż Pamiątkowy) i wójt Czarnożył Andrzej Modrzejewski (Odznaka za zasługi dla Związku).

Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym została też odznaczona dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Sieradzu Magdalena Marciniak. Pozostali odznaczeni to: Renata Pawlak, Maciej Pruski i Henryk Szymański (Kombatancki Krzyż Pamiątkowy), Agnieszka Stępień, Beata Jakubowska, Beata Skibińska i Kazimierz Aleksandrowicz (Odznaka za zasługi dla Związku), Krystyna Kwapisz, Leon Knopek, Ireneusz Wrąbel, Tadeusz Żórawski, Aleksander Soroka, Henryk Strózik, Kazimierz Bogdański, Stefan Zimny, Bolesław Rybak i Jan Miłek (Krzyż Zwycięstwa).

T.O.

IMG 5117  IMG 5133

IMG 5140  IMG 5141

IMG 5159  IMG 5162

IMG 5182  IMG 5186

IMG 5194  IMG 5224

IMG 5243  IMG 5253