^ Powrót na górę

 

 

Rocznica bitwy pod Lenino

Rozmiar tekstu:

IMG 9343
Starosta sieradzki Dariusz Olejnik złożył wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą żołnierzy I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, byłym zesłańcom Sybiru i ich dowódcy gen. Zygmuntowi Berlingowi, znajdującą się w sieradzkim Kościele Garnizonowym. Uczcił w ten sposób 72. rocznicę bitwy pod Lenino.

Bitwa pod białoruską wsią Lenino 12-13 października 1943 r. była wyjątkowo krwawa. Polska dywizja przełamała niemiecką linię obrony, jednak poniosła tak duże straty, że wycofano ją z pierwszej linii walk. Batalia ta przeszła do historii jako pierwsza, którą podczas II wojny światowej stoczyło zorganizowane w ZSRR Wojsko Polskie. Warto również dodać, że od 1950 roku do lat 90. ubiegłego wieku 12 października obchodzony był jako Dzień Wojska Polskiego.

Dziś o godz. 12 Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego we współpracy z sieradzkimi organizacjami kombatanckimi zorganizował w Kościele Garnizonowym skromne obchody 72. rocznicy tej bitwy. Krótkie przemówienia wygłosili Józef Zawadzki, prezes Związku Ludowego Wojska Polskiego w Sieradzu oraz ks. Leon Baszczyński, kanonik Kapituły Sieradzkiej.

Część artystyczną, składającą się utworów poetyckich (mówionych i śpiewanych), przygotowała i wykonała młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Sieradzu.

W obchodach rocznicowych wziął również udział poczet sztandarowy Pododdziału Honorowego Garnizonu Łódź.

T.O.

IMG 9314  IMG 9315

IMG 9326  IMG 9336

IMG 9338  IMG 9340

IMG 9345  IMG 9347