^ Powrót na górę

 

 

Droga S8 z Sieradza do Wrocławia już otwarta

Rozmiar tekstu:

S8
Można już jeździć drogą ekspresową S8 z Sieradza do Wrocławia. Wczoraj został otwarty fragment trasy od węzła Sieradz Południe do Węzła Wieluń. Jego budowa podzielona była na trzy odcinki.

W przyjętym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad podziale, są to odcinki drugi, trzeci i czwarty. Drugi to fragment Węzeł Wieluń – Węzeł Złoczew, liczący 19 km. Ma dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku (3,5 m szerokości każdy) oraz pas awaryjny (o szerokości 2,5 m). Odcinek trzeci to łącznik drogi krajowej nr 12 z węzłem Sieradz Południe, potocznie zwany zachodnią obwodnicą Sieradza. Czwarty łączy Węzeł Złoczew z Węzłem Sieradz Południe, ma długość 19,6 km i takie same parametry techniczne jak drugi. Oddana do użytku droga ma nawierzchnię betonową, co daje jej żywotność na 30-40 lat. Krócej, bo 10-15 lat bez remontu ma wytrzymać nawierzchnia obwodnicy, wykonana z masy bitumicznej.

Oficjalne otwarcie drogi odbyło się z udziałem władz centralnych w osobach Cezarego Grabarczyka, ministra sprawiedliwości, i Andrzeja Biernata, ministra sportu i turystyki. Przypomnijmy, że Rada Powiatu Sieradzkiego prawie rok temu uhonorowała Cezarego Grabarczyka medalem Zasłużony dla Ziemi Sieradzkiej. Wniosek do kapituły tytułu honorowego złożył wówczas starosta sieradzki Dariusz Olejnik. – Gdyby nie pan Grabarczyk, tej drogi w tak dla nas korzystnym przebiegu byśmy nie mieli – uzasadniał starosta, który, jako jeden z uczestników „biegu po drogę S8” w 2007 roku, również wziął udział w otwarciu trasy.

Władze szczebla wojewódzkiego reprezentował wicewojewoda łódzki Paweł Bejda oraz marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień i wicemarszałek Dorota Ryl. Z samorządowców powiatowych, oprócz starosty Dariusza Olejnika, na otwarcie przybyli: Zbigniew Krasiński, wicestarosta sieradzki oraz Robert Piątek, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg.

Otwarty fragment S8 zapewnia sprawny i szybki dojazd do Wrocławia, a pośrednio także do granic z Niemcami i Czechami. Niebawem, bo za niespełna miesiąc, zostanie otwarty również odcinek od Węzła Sieradz Południe do Węzła Łask, co z kolei usprawni dojazd do Łodzi i Warszawy.

T.O.

Fot. Tomasz Oszczęda

Galeria: Otwarcie drogi ekspresowej S8