^ Powrót na górę

 

 

Remont ul. Widawskiej. Spotkanie w Podłężycach

Rozmiar tekstu:

spotkanie
Starosta sieradzki Mariusz Bądzior wziął udział w spotkaniu samorządowców z mieszkańcami Podłężyc w gminie Sieradz. Jednym z tematów był planowany remont drogi powiatowej na ul. Widawskiej.

Droga, zarządzana przez Powiat, znajduje się częściowo w gminie miejskiej, a częściowo w gminie wiejskiej Sieradz. Zaczyna się od skrzyżowania z ul. Sienkiewicza w Woźnikach, a kończy na granicy powiatów sieradzkiego i zduńskowolskiego. Podczas spotkania w świetlicy wiejskiej w Podłężycach, mieszkańcy miejscowości pytali o możliwość remontu ul. Widawskiej w najbliższym czasie.

– Dokumentacja techniczna inwestycji jest gotowa, jednak finansowanie jej realizacji to sprawa bardzo skomplikowana. Chcemy pozyskać dofinansowanie z nowego Funduszu Dróg Samorządowych, ale ta forma wsparcia jednostek samorządu dopiero rusza i nie wiemy, jaki będzie jej zakres. Czekamy na rozstrzygnięcia, które nie są zależne od nas. Remont ul. Widawskiej to kosztowne przedsięwzięcie, możliwe do zrealizowania jedynie przy uzyskaniu dotacji pozwalającej pokryć około 80 proc. kosztów inwestycji oraz przy finansowym wsparciu sieradzkich samorządów miejskiego i gminnego. Jednak kluczowa sprawa to FDS. Jeśli nie będzie dotacji, nie będzie remontu Widawskiej – stwierdził Mariusz Bądzior.

Obecny na spotkaniu radny powiatowy Jan Hankiewicz, członek Zarządu Powiatu Sieradzkiego, wykluczył możliwość etapowania inwestycji. – Albo robimy całość od razu, albo czekamy na kolejną okazję pozyskania pieniędzy z zewnątrz, jeżeli tym razem się nie uda – stwierdził. Koszty przebudowy tego długiego odcinka są tak duże, że nawet przy podzieleniu go na dwie części zdobycie dofinansowania na każdy etap oddzielnie, i to w niedużym odstępie czasu, jest praktycznie niemożliwe.

Inwestycja byłaby więc finansowana z czterech źródeł: FDS oraz ze środków Powiatu Sieradzkiego, Miasta Sieradz i Gminy Sieradz. O konkretnym podziale kosztów na współfinansujące samorządy mówić jeszcze za wcześnie, bo wszystko zależy od wysokości kwoty pozyskanej z funduszu.

T.O.

2  3

4  5