^ Powrót na górę

 

 

Marek Dutkiewicz gościem biblioteki powiatowej

Rozmiar tekstu:

pbp
Gościem Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu w środowy wieczór był Marek Dutkiewicz, autor tekstów piosenek, scenarzysta i dziennikarz muzyczny. Opowiadał o współpracy z najbardziej znanymi artystami lat 70. i 80. ubiegłego wieku.

Na utworach, do których Marek Dutkiewicz napisał teksty, wychowało się kilka milionów Polaków paru pokoleń i wciąż nie schodzą one z czołówek list przebojów wszech czasów. „Aleja gwiazd” w wykonaniu Zdzisławy Sośnickiej, „Bądź gotowy dziś do drogi” Haliny Frąckowiak, „Chodź, pomaluj mój świat” zespołu Dwa Plus Jeden, „Jolka, Jolka pamiętasz” Budki Suflera, „Podaruj mi trochę słońca” grupy Bemibek czy „Słodkiego, miłego życia”, wielki przebój Kombi, to tylko przykłady.

Każdy z utworów to historia sama w sobie. – W „Chodź, pomaluj mój świat” Elżbieta Dmoch śpiewa o kolorach żółtym i niebieskim, co było inspirowane barwami narodowymi Szwecji. Jako bardzo młody człowiek przebywałem w tym kraju i przywiązanie Szwedów do tych barw, ich obecność na ulicach i w ogóle w życiu codziennym, musiała zrobić ogromne wrażenie na kimś, kto przyjechał z szarej wówczas Polski – wspomina Marek Dutkiewicz.

Niektóre jego teksty od dawna żyją własnym życiem. – Bywa, że o trzeciej nad ranem dzwoni do mnie znajomy i mówi, że właśnie jest na weselu, gdzie grają „Windą do nieba” – opowiada gość PBP.

Opowieść o muzyce to opowieść o muzykach. Przez wspomnienia Marka Dutkiewicza przewijały się takie m.in. nazwiska jak Romuald Lipko, Felicjan Andrzejczak, Jacek Skubikowski, Jacek Lech, Irena Jarocka, Martyna Jakubowicz i Janusz Kruk, a z wykonawców młodego pokolenia Ewa Farna.

Wspomnienia o współpracy z muzykami, głównie lat 80., Marek Dutkiewicz zawarł w książce „Jolka, Jolka, pamiętasz?”, wydanej w 2015 r. Można ją było nabyć w promocyjnej cenie podczas spotkania w PBP. Niebawem ma powstać jej wersja audiobookowa, czytana przez Macieja Orłosia.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

15  16

17  18

19  20