^ Powrót na górę

 

 

Szlak Pamięci uczniów „Jagiellończyka”

Rozmiar tekstu:

 pbp
Damian Płucienniczak i Albert Dąbrowski – uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu – w Powiatowej Bibliotece Publicznej opowiedzieli o historii sieradzkiego starego cmentarza. Jego dzieje przybliżyli prezentując pochowane tam osoby.

Spotkanie w PBP zainaugurowało wymyślony przez obu uczniów projekt Szlaku Pamięci. Inicjatywa ta ma przypomnieć znanych sieradzan, pochowanych na starym cmentarzu. – To, o czym dziś opowiadamy, to dopiero początek naszego projektu. Chcemy, by Szlak Pamięci rozwijał się. Dlatego prosimy o pomoc mieszkańców miasta i regionu, zwłaszcza tych zainteresowanych historią. Naszym celem jest przybliżenie osób zasłużonych dla regionu, które spoczęły na starym cmentarzu – opowiada Damian Płucienniczak. Obaj uczniowie są kandydatami na posłów na XXII sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Przez prezentację Damiana Płucienniczaka i Alberta Dąbrowskiego przewijały się takie postacie, jak m.in. Walery Pogorzelski, Apolinary Leśniewski, Władysław Mikołajewski, Józef Stanisławski, Antoni Pstrokoński i Leopold Maiditsch. Uczniowie opowiedzieli też o mogiłach powstańców styczniowych, żołnierzy Września ’39, żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej oraz Sióstr Urszulanek.

W ramach projektu powstał blog, na którym znajduje się mapa Szlaku Pamięci oraz wyniki badania ankietowego dotyczącego starego cmentarza w Sieradzu. W ankiecie tej Damian Płucienniczak i Albert Dąbrowski pytali mieszkańców Sieradza o postaci osób, których groby można na tym cmentarzu znaleźć. Blog dostępny jest pod adresem www.szlakpamiecisieradz2016.blogspot.com.

T.O.

1  2

3  5

6  7

8  9

10  11