^ Powrót na górę

 

 

Złoty Exlibris dla wydawcy „Sieradzkiej księgi pokoleń”

Rozmiar tekstu:

exlibris
Agencja reklamowa "Prof-Art" z Sieradza została nagrodzona Złotym Exlibrisem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi w kategorii „Najlepsze wydawnictwo albumowe o Ziemi Łódzkiej” za 2015 rok. Wydawnictwem tym jest "Sieradzka księga pokoleń".

„Sieradzka księga pokoleń – Sieradz w XX wieku w fotografii” to album ze starymi zdjęciami Sieradza. Skomponowano go tak, by pokazywał najbardziej charakterystyczne miejsca i wydarzenia w mieście. Album jest syntetycznym ujęciem losów Sieradza w XX wieku.

Księgę współtworzyła grupa sieradzkich historyków i regionalistów: m.in. Jan Pietrzak, Jerzy Kowalski, Andrzej Ruszkowski, Henryk Pawłowski i Henryk Szturma (jako autorzy tekstów rozpoczynających poszczególne rozdziały) oraz Marek Hebel, Jan Kałuziak, Aleksander Czernow, Janusz Matusiak, Władysław Podsiadły, Jacek Potakowski, Dorota Ryl i Rafał Wojtczak (jako źródła starych fotografii). Zdjęcia pochodzą również ze zbiorów instytucji – Muzeum Okręgowego, Urzędu Ochrony Zabytków, Ochotniczej Straży Pożarnej, Sieradzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Autorem oprawy graficznej książki jest malarz i grafik Paweł Duraj.

Nie wszyscy twórcy albumu doczekali jego wydania. Sławomir Kołodziejczyk, dziennikarz i lokalny animator kultury, tuż przed śmiercią latem 2014 r. napisał wstęp do książki. Zaznaczył w nim, że „najpiękniejsze obrazy i słowa, które leżą w szufladach duszą się w swojej samotności – właściwie póki nie trafią do ludzi, nie istnieją. Zdjęcia z ponad stu lat zebrane w jednej publikacji to mądra decyzja. Nie znikną w biurkach, bibliotekach domowych, w portfelach, w muzealnych gablotach, ale ożyją w sercach i umysłach współczesnych ludzi. Przewija się przed naszymi oczami korowód wspaniałych ludzi, zdarzeń i wydarzeń społecznych, gospodarczych, kulturalnych i historycznych”.

„Sieradzka księga pokoleń” otrzymała Złoty Exlibris niemalże rok po jej oficjalnej prezentacji i promocji. Po raz pierwszy autorzy pokazali ją publicznie na uroczystym spotkaniu w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu 20 maja 2015 r.

Spotkanie promocyjne „Sieradzkiej księgi pokoleń”

T.O.