^ Powrót na górę

 

 

Zabytki kultury japońskiej. Wystawa w muzeum

Rozmiar tekstu:

muzeum
Oryginalny miecz samurajski, prawdziwy kompletny strój samuraja z przełomu XVIII i XIX wieku, tradycyjne japońskie stroje oraz sprzęty codziennego użytku. Wszystko to można obejrzeć w Muzeum Okręgowym, na wystawie „Kultura Japonii”, otwartej z okazji rozpoczętych 26 września sieradzkich Dni Kultury Japońskiej.

Eksponatów pokazujących kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni nie było w sieradzkim muzeum od 22 lat. Okazją do pokazania ich sieradzanom jest przypadające w tym roku 25-lecie działalności Sieradzkiego Klubu Karate Kyokushinkai. Obie instytucje – klub i muzeum – łączy osoba Marka Urbańskiego, archeologa, wieloletniego pracownika muzeum i jednocześnie współzałożyciela SKKK.

Wystawy by nie było, gdyby nie współpraca klubu z Masakatsu Yoshidą – mieszkającym w Łodzi japońskim ambasadorem dobrej woli i mistrzem sztuki łuczniczej. To on wypożyczył część eksponatów Muzeum Okręgowemu. Pozostałe (zbroja i elementy uzbrojenia) pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. – Pokazujemy tu też oryginalny miecz japoński, wypożyczony nam przez Arkadiusza Sukiennika, prawdziwego samuraja. Nie dalej jak tydzień temu pan Arkadiusz zdobył brązowy medal na odbywających się w Tokio mistrzostwach świata w Karate – mówi Marek Urbański.

Wystawa składa się z dwóch części. W jednej sali znajdują się zabytki kultury Japonii (oprócz broni również zabawki, zestawy do parzenia herbaty) , w drugiej zaś można zobaczyć pamiątki związane z klubem, a więc trofea sportowe, stroje oraz fotografie i opisy zawodników.

Rozpoczęte w poniedziałek 26 września Dni Kultury Japońskiej w Sieradzu potrwają do niedzieli 2 października. W ramach ich obchodów, oprócz wystawy, odbywają się m.in. pokazy filmów o Japonii, warsztaty kaligrafii i orgiami, prelekcje oraz pokazy. Szczegóły na plakacie.

Wystawa będzie czynna do 26 października. Można ją oglądać w sali na piętrze budynku przy ul. Dominikańskiej 2.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

15  16

17  18

19  21