^ Powrót na górę

 

 

Jubileusz 70-lecia PBP w Sieradzu

Rozmiar tekstu:

pbp
Zorganizowanie dwóch mniejszych spotkań urodzinowych, zamiast jednego dużego, okazało się strzałem w dziesiątkę. Obchodząca jubileusz 70-lecia Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu nie pomieściłaby jednorazowo tylu gości.

Trudno zliczyć osoby, które przez tych siedem dekad byli gośćmi biblioteki przy Żwirki i Wigury. Dzięki niej sieradzanie mieli możliwość porozmawiania z takimi ludźmi, jak Krzysztof Mroziewicz, Tadeusz Ross, Andrzej Sapkowski, Zbigniew Lew Starowicz, Barbara Wachowicz czy Stefan „Wiech” Wiechecki. To tu od lat podróżnicy opowiadają o swoich egzotycznych wyprawach, poeci prezentują swoje wiersze, a pisarze promują najnowsze publikacje. Tutaj spotykają się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, sieradzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Klubu Historycznego im. Stefana Roweckiego, tu redakcja kwartalnika „Na Sieradzkich Szlakach” planuje kolejne wydania periodyku. Z jej zbiorów korzystają setki uczniów, studentów, nauczycieli i naukowców.

Powiatową Bibliotekę Publiczną w Sieradzu otwarto 1 maja 1946 roku. W 1954 przyłączono do niej bibliotekę miejską, tworząc jedną dużą instytucję kultury. W 1964 zainstalowano ją w nowym budynku przy Żwirki i Wigury, nadając jej imię Władysława Broniewskiego. Obecnie PBP jest jednostką kultury prowadzoną przez samorząd powiatowy. – Przeprowadzony trzy lata temu generalny remont biblioteki zmienił ją w najnowocześniejszą naszą instytucję. Ale nowoczesna jest nie tylko infrastruktura PBP. Nowoczesne jest też podejście jej pracowników do funkcji biblioteki w dzisiejszych czasach. PBP hołduje tradycyjnemu czytelnictwu, jednocześnie na bieżąco wprowadzając nowinki techniczne z zakresu rozpowszechniania informacji – mówi Mariusz Bądzior, starosta sieradzki.

Na spotkaniu jubileuszowym władze powiatowe reprezentowali również: przewodniczący Rady Powiatu Henryk Waluda, wicestarosta sieradzki Marek Kanicki, radni Sylwia Dęga-Frątczak i Edward Szewczyk oraz naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego Elżbieta Cieślak.

Z okazji urodzin powstała książka. – Trudno o lepsze uczczenie jubileuszu biblioteki, niż wydanie z tej okazji publikacji. Tak powstała książka „Łączy nas miłość do książek”, będąca zbiorem kilkudziesięciu wspomnień o naszej jubilatce. Napisali je ludzie, którzy na przestrzeni lat w jakiś sposób się z nią zetknęli, wypożyczali tu książki, przychodzili na spotkania z pisarzami, a czasem tylko mijali ją w drodze do pracy czy szkoły. Większość autorów tekstów to osoby znane z życia społecznego i kulturalnego Sieradza: nauczyciele, dziennikarze, pracownicy domów kultury oraz byli i obecni bibliotekarze – powiedziała Hanna Krawczyk, dyrektor PBP.

Książkę wydała sieradzka agencja „Prof-Art” na zlecenie Fundacji Wspierania Kultury Miasta Sieradza. Można ją nabyć w PBP.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

15  16

17  18

19  20

21  22

23  24

25  26

27  28

29  30

31  33

34  35

36  37

38  39

40  41

42  43