^ Powrót na górę

 

 

Marceli Nencki w Studium Regionalnym

Rozmiar tekstu:

muzeum
Kolejne spotkanie w ramach cyklu Studium Regionalne w Muzeum Okręgowym w Sieradzu poświęcone będzie Marcelemu Nenckiemu, lekarzowi, patronowi jednej z sieradzkich ulic.

Marceli Nencki urodził się w 1847 r. w Boczkach po Sieradzem, a zmarł w 1901 w Petersburgu. Metryka jego chrztu do dziś znajduje się w kościele parafialnym w Rossoszycy.

W 1863 r., wraz z bratem i kilkoma kolegami, na krótki czas Marceli wstąpił do oddziału powstańczego Józefa Oxińskiego. Po klęsce powstania uciekł do Krakowa (wówczas w zaborze austriackim), gdzie na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął studia filologiczne. Stąd udał się do Drezna, a następnie do Jeny i Berlina, w którym od 1867 do 1870 studiował na wydziale lekarskim. W 1871 uzyskał tytuł doktora medycyny, a rok później objął posadę asystenta w Instytucie Patologicznym w Bernie. W 1891 – już jako profesor zwyczajny – wyjechał do Petersburga, gdzie miał lepsze warunki do prowadzenia badań w kierunku zwalczania chorób zakaźnych.

W „Leksykonie miasta Sieradza” Andrzej Ruszkowski napisał, że Marceli Nencki nigdy nie zerwał kontaktów z ziemią sieradzką. „Zachowały się przekazy rodzinne, iż Nencki spędzał wakacje w Boczkach. Hodowano tu dla niego pawie, które służyły mu do badań nad barwnikami naturalnymi w organizmach żywych. Planował na starość osiedlić się w rodzinnych Boczkach” (s. 229).

W przyszłym roku minie 170. rocznica jego urodzin, a tymczasem w 169. rocznicę postać Marcelego Nenckiego przybliży w sieradzkim muzeum Katarzyna Markiewicz. Spotkanie z tą spadkobierczynią rodu Nenckich odbędzie się w czwartek 13 października o godz. 17:00 w budynku przy ul. Dominikańskiej 2.

T.O.