^ Powrót na górę

 

 

Wykład o likwidacji więzienia na Radogoszczu

Rozmiar tekstu:

klub historyczny
Jadwiga Pinkowska z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi Oddział Martyrologii Radogoszcz, wygłosi w Sieradzu prelekcję na temat likwidacji przez Niemców więzienia na Radogoszczu w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r.

Więzienie na łódzkim Radogoszczu powstało pod koniec 1939 r. Przez cały okres okupacji przeszło przez nie około 40 tys. osób. Przebywały w nim więźniowie, którzy popełnili przestępstwa przeciwko interesom III Rzeszy oraz zatrzymani podczas ulicznych łapanek.

W roku zakończenia wojny, w nocy z 17 na 18 stycznia, tuż przed wkroczeniem do Łodzi oddziałów radzieckich, Niemcy przystąpili do likwidacji więzienia i mordowania więźniów w celach. Wobec oporu części osadzonych, oprawcy podpalili budynek. W ciągu tej nocy zginęło około 1,5 tys. osób, ocalało zaledwie około 30.

Wykład pt. „Zbrodnicza likwidacja przez Niemców w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r. więzienia na Radogoszczu” Jadwiga Pinkowska wygłosi w piątek 17 lutego w sali konferencyjnej Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu. Początek prelekcji o godz. 12:00. Wstęp wolny.

Organizatorem spotkania jest Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Sieradzu.

T.O.