^ Powrót na górę

 

 

Studium Regionalne z Marią Kodjaszewską

Rozmiar tekstu:

muzeum
Muzeum Okręgowe w Sieradzu zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Studium Regionalne. Jego bohaterką będzie nauczycielka Maria Józefa Kodjaszewska. Jej postać przybliży Mirosław Paszkowski.

Maria Kodjaszewska urodziła się w Ustkowie w 1897 r. Wówczas wieś ta leżała na terenie gminy Jeziorsko, obecnie znajduje się w gminie Warta. Kwalifikacje nauczyciela szkół średnich i seminariów nauczycielskich w zakresie geografii z geologią uzyskała na Uniwersytecie Warszawskim tuż przed II wojną światową. Wcześniej uczyła w Prywatnym Koedukacyjnym Gimnazjum Filologicznym w Sieradzu (od 1919 do 1939 z niewielką przerwą) i w Gimnazjum Sejmiku Powiatowego w Łasku.

W czasie wojny Niemcy wysiedlili ją do Sędziszowa koło Jędrzejowa, co było karą za tajne nauczanie. Do 1945 r. należała do Powiatowej Tajnej Komisji Egzaminacyjnej powiatów włoszczowskiego i olkuskiego. Po wyzwoleniu Sieradza wróciła na poprzednie stanowisko w gimnazjum, gdzie pracowała do 1968 r. Rok później zmarła. Została pochowana na starym sieradzkim cmentarzu.

Spotkanie poświęcone Marii Kodjaszewskiej odbędzie się w czwartek 23 lutego o godz. 17:00 w sali rycerskiej muzeum przy ul. Dominikańskiej 2.

T.O.