^ Powrót na górę

 

 

Pamiątki Towarzystwa Historyczno-Literackiego

Rozmiar tekstu:

muzeum
Muzeum Okręgowe w Sieradzu otworzyło wystawę prezentującą pamiątki zgromadzone przez Towarzystwo Historyczno-Literackie i Bibliotekę Polską w Paryżu. Jej uzupełnieniem był amatorski film, nagrany w 1992 r. przez Romualda Erenca podczas pobytu w stolicy Francji.

Towarzystwo Historyczno-Literackie w Paryżu powstało w pierwszej połowie XIX wieku. Gromadziło pamiątki po dawnym Królestwie Polskim. – Jego członkowie apelowali do wszystkich Polaków przebywających na emigracji o przekazywanie darów, również książkowych, ponieważ dla uratowania narodowej literatury konieczne jest zorganizowanie polskiej biblioteki. Zaczęła ona funkcjonować w roku 1838, a więc w przyszłym roku będziemy obchodzić 180-lecie jej otwarcia – mówi Jerzy Kowalski, dyrektor muzeum w Sieradzu.

Wystawa pokazuje reprodukcje rękopisów dzieł literackich, listów, fotografii i malowideł, zgromadzonych przez paryskie towarzystwo. Pokazuje je również film, który w lutym 1992 nagrał obecny dyrektor Sieradzkiego Centrum Kultury Romuald Erenc. – W okolicy Biblioteki Polskiej znalazłem się wówczas przypadkowo, a że miałem przy sobie kamerę, postanowiłem uwiecznić ją na filmie. Wszedłem na dziedziniec i okazało się, że sama biblioteka jest tego dnia nieczynna. Ale pojawił się pracownik o nazwisku Czartoryski, który wpuścił mnie do środka i pozwolił nagrywać. Opowiedział mi też działalności towarzystwa i samej biblioteki – wspomina autor filmu.

Wystawa znajduje się w budynku przy ul. Rynek 1. Będzie czynna do 14 maja.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

10  11

12  13