^ Powrót na górę

 

 

Wystawa o Stanisławie Sojczyńskim „Warszycu”

Rozmiar tekstu:

muzeum1
Muzeum Okręgowe w Sieradzu otworzyło wystawę, przygotowaną przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, zatytułowaną „Stanisław Sojczyński „Warszyc” i Konspiracyjne Wojsko Polskie.

– Ta wystawa poświęcona jest jednemu z najwybitniejszych żołnierzy wyklętych. Stanisław Sojczyński „Warszyc” to postać nietuzinkowa. Tworzył i organizował Konspiracyjne Wojsko Polskie, czyli najsilniejszą organizację podziemia antykomunistycznego w Polsce centralnej. W czerwcu 1946 r., na skutek zdrady, Urząd Bezpieczeństwa aresztował go. Po procesie przed sądem wojskowym w Łodzi, w lutym 1947 „Warszyc” został rozstrzelany wraz z pięcioma podkomendnymi. Gdzie ich pochowano, do dziś nie wiadomo – mówił podczas otwarcia wystawy dyrektor sieradzkiego muzeum Jerzy Kowalski.

Na wystawę składają się plansze z fotografiami, opisami oraz reprodukcjami dokumentów. Materiały pochodzą z wielu źródeł – m.in. z archiwów prywatnych, zasobów Narodowego Centrum Cyfrowego, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Agencji Prasowej Fotonowa.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  15