„Kasjan in memoriam”. Nowa wystawa w BWA

Rozmiar tekstu:

bwa
Biuro Wystaw Artystycznych w Sieradzu otworzyło wystawę „Kasjan in memoriam”, poświęconą pamięci jednego z najbardziej znanych sieradzkich malarzy – Kasjana Farbisza.

– Na pomysł zorganizowania tej wystawy wpadli koledzy Kasjana Farbisza. Są to znajomi z akademika, ludzie, z którymi zetknął się podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi – mówi Małgorzata Szymlet-Piotrowska, dyrektor BWA.

„W październiku 1968 roku w PWSSP w Łodzi spotkali się młodzi ludzie. Nie wszyscy znali się wcześniej. Łączyło ich marzenie o sztuce. Studia artystyczne, oprócz wiedzy i umiejętności, rozwinęły i utrwaliły więzy przyjaźni. Wielu z nas pozostaje w stałych lub okazjonalnych kontaktach, w żywej pamięci i wspomnieniach” – napisał w katalogu wystawy prof. Jan Trojan, jeden z autorów prac pokazanych na ekspozycji.

Wystawa jest przeglądem technik i tematów. – Po studiach poszliśmy różnymi drogami jeśli chodzi o tematykę i technikę, jednak mimo wszystkich różnic byliśmy i wciąż jesteśmy do rozpoznania jako „łodzianie” – dodaje Bogusław Grabarek.

Kasjan Farbisz urodził się w 1947 r. w Koninie. Od 1975 roku związany był z Sieradzem. Uprawiał malarstwo olejne i akwarelowe. Malował przede wszystkim pejzaże miejskie, wiejskie, leśne, portrety, kwiaty i zwierzęta. Jego prace znajdują się w wielu instytucjach oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Był mistrzem lokalnego pejzażu regionu sieradzkiego. Zginął w wypadku kolejowym w Sędzicach w czerwcu 2015 r.

BWA już teraz zaprasza na październik przyszłego roku, kiedy to otwarta zostanie wystawa retrospektywna prac samego Kasjana.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

12  13

14  15

16  17

18  19

20  21

22  23

24  25