^ Powrót na górę

 

 

Nowa publikacja o Sieradzu

Rozmiar tekstu:

pbp
W Powiatowej Bibliotece Publicznej Janusz Ziarnik opowiedział o swojej nowej książce „Ukryte w kronice Sieradza”. Jest to 15 opowiadań o charakterystycznych dla miasta miejscach. Publikację zdobią ilustracje autorstwa Pawła Duraja.

– Postawiłem przed Pawłem trudne zadanie: na podstawie opisów cech charakterów, a także dialogów, miał stworzyć wizerunki bohaterów opowiadań. Poza tym zależało mi na powiązaniu ludzi z miejscami – mówi autor książki. Uczestnicy spotkania z Januszem Ziarnikiem, którzy nie zdążyli jeszcze przeczytać jego najnowszej książki, mogli obejrzeć ilustracje na rozstawionych sztalugach.

Autor, jako historyk, przedstawił miejsca i fakty w formie beletrystycznej. Nie ukrywa, że chce w ten sposób skuteczniej trafić do młodego czytelnika. – Z moich doświadczeń z pracy w szkole wynika, że ucząc historii w sztywny sposób odniesiemy skutek odwrotny od zamierzonego. Lepiej wymyślić bohaterów, nadać im imiona, wyposażyć w cechy, umieścić w określonym otoczeniu i na podstawie ich przygód pokazać wydarzenia historyczne. Jest to świetna zachęta do dalszych dociekań i poszukiwań ciekawostek historycznych – opowiada Janusz Ziarnik.

Twórca publikacji znany jest kilku pokoleniom sieradzan jako nauczyciel historii w szkole przy ul. Zamkowej (dzisiejszy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2). Przez lata współpracował z lokalnymi mediami – m.in. z „Nad Wartą”, „Gońcem” i Radiem Łódź. Jego artykuły o tematyce krajoznawczej można również przeczytać w kwartalniku „Na Sieradzkich Szlakach”.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  9

10  11

12  13

14  15

16  17

18  19